Polski generał maluje mniej optymistyczny obraz wojny na Ukrainie: już trwają przygotowania do negocjacji pokojowych

Zdaniem W. Skrzypczaka Rosja nie ma sił, by rozpocząć kolejną wielką ofensywę w celu zajęcia Donbasu. Dlatego armia rosyjska przechodzi na obronę strategiczną północnej i południowej Ukrainy.

Ze swojej strony Ukraina przygotowuje się do kontrataku, ale nie jest jeszcze na to gotowa.

„Ukraińcy nie mają takiego potencjału militarnego, który pozwoliłby im odzyskać 20 proc. własnych terytoriów, w tym Krym” – powiedział polski generał.

Powiedział, że muszą zbudować przewagę 4-1, aby wypchnąć Rosję z terytorium Ukrainy, ale Ukraina „nigdy nie zbuduje takiej przewagi”. Dodał, że popychanie Ukrainy do kontrofensywy jest obecnie „niewybaczalne”.

Impas na polu bitwy oznacza, że ​​czas na polityków – powiedział Skrzypczak.

Siły zbrojne Ukrainy przygotowują się do wiosennej kontrofensywy, której celem może być przecięcie rosyjskiego „mostu” lądowego na Krym.

Środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego w Polsce powiązał z pierwszym etapem przygotowań do rozmów pokojowych.

„Wydaje mi się, że wyjazd do Warszawy jest pierwszym z serii wyjazdów Zełenskiego, podczas których zbuduje on koalicję poparcia na wypadek negocjacji w sprawie przyszłości Ukrainy” – powiedział polski generał.

Reuters/Scanpix/Prezydent Polski Andrzej Duda i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Według niego wkrótce spróbujemy znaleźć kompromis między żądaniami W. Zełenskiego a oczekiwaniami prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Musimy stworzyć koalicję, front poparcia dla Ukrainy, aby Ukraina miała silny głos w przyszłych negocjacjach” – podkreślił W. Skrzypczak.

Przygotuj się na kontratak

Siły zbrojne Ukrainy przygotowują się do wiosennej kontrofensywy, której celem może być przecięcie rosyjskiego „mostu” lądowego prowadzącego na Krym, poinformował Wall Street Journal, powołując się na ekspertów wojskowych.

Powiedzieli, że atak może rozpocząć się od masowego ognia z użyciem rakiet i precyzyjnej artylerii. Nastąpiłaby ofensywa lądowa na pełną skalę.

Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem ataku sił ukraińskich będzie południowy wschód kraju. Ukraińskie siły zbrojne mogłyby posuwać się z Zaporoża w kierunku Melitopola i Morza Azowskiego, mówi Phillips O’Brien, profesor studiów strategicznych.

Reuters/Scanpix/siły ukraińskie w Bachmucie

Reuters/Scanpix/siły ukraińskie w Bachmucie

W obecnych warunkach Kijów musi poczynić widoczne postępy. John Spencer, dyrektor badań nad miejskimi wojnami w Madison Policy Forum, uważa, że ​​w ten sposób Ukraina mogłaby zachować poparcie Zachodu.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *