Założyciel portalu intereras.lt, odpowiedzialny za magazyn „Centras”. Vytautas Gurevičius, redaktor naczelny i jeden z założycieli Litewskiego Forum Designu, mówi, że Litwini osiągnęli już poziom zamożności i wyrafinowania, który pozwala im wybierać meble na podstawie wartości i jakości, a nie ceny. Według niego kiepskiej jakości tłoczony plastik szybko odchodzi w zapomnienie, a nacisk kładziony jest na naturalne materiały, trwałość i niepowtarzalność.
Światowe trendy w meblarstwie
Podczas wystawy „Meble i rozwiązania projektowe 2023”, która odbędzie się w LITEXPO w dniach 27-29 kwietnia, stoisko Litewskiego Forum Designu, na którym zaprezentuje się aż 17 projektantów, w tym słynny Karim Rashid, kurator V. Gurevičius jest przekonany, że w dzisiejszych czasach wytyczanie jasnych i ścisłych trendów meblowych jest bardzo trudne. Podkreśla jednak kilka kluczowych aspektów tego, czego konsumenci mebli będą szukać w 2023 roku.
Według eksperta meble o czystych liniach i krzywiznach, które mogą dodać komfortu do domu i organicznie wypełnić przestrzeń, stały się w tej chwili niezwykle popularne na świecie.
Ponadto w świecie mebli zadomowiła się koncepcja projektowania biofilicznego, co oznacza powrót do materiałów naturalnych i zastąpienie materiałów syntetycznych. Rozwiązania wnętrz inspirowane naturą, zdaniem znawców wzornictwa, pozostaną długoterminowym trendem.
„Z całą pewnością mogę powiedzieć, że również na rynku meblarskim dużą wagę przywiązuje się do zrównoważonego rozwoju. Dąży się do tego, aby jak najmniej transportować surowce i są one wytwarzane z lokalnych zasobów. Taka ścieżka jest nie tylko bardziej zrównoważona i pomaga w celu obniżenia kosztów, ale także pomaga zachować autentyczność charakterystyczną dla danego państwa lub regionu” – powiedział V. Gurevičius.
Renowacja starych mebli
Według rozmówcy ostatnio na Litwie panuje umiarkowane wzornictwo mebli w stylu skandynawskim. Na takie poczucie estetyki i ugruntowany trend duży wpływ miało pojawienie się IKEA, która zdaniem ankietera pokazała, że człowiek może żyć na dobrym poziomie nawet przy umiarkowanej konsumpcji.
„To prawda, to bardziej stan pośredni społeczeństwa niż punkt końcowy. Coraz więcej osób rozumie, że oszczędzając może zapłacić dwa razy, dlatego lepiej wybierać meble lepszej jakości niż meble unikatowe, – powiedział ekspert ds. mebli i wnętrz.
Zwrócił uwagę, że Litwini kupując meble oczekują nie tylko wyglądu czy funkcjonalności, ale także ładunku emocjonalnego czy ideowego, historii, która towarzyszy meblom. Pomaga zachować wartość rezydualną mebla w czasie.
Zdaniem V. Gurevičiusa, z powodu tej potrzeby modne stało się kupowanie niekoniecznie nowych mebli, ale starych i oryginalnych mebli oraz ich renowacja.
„Najpierw szukamy takich mebli w naszym otoczeniu, u bliskich, potem w ogłoszeniach internetowych. Stało się to również trendem, który pokrywa się z ideą zrównoważonego rozwoju, która mówi, że nie trzeba co roku kupować nowego przedmiotu Stary można przywrócić do życia” – powiedział jeden z założycieli Litewskiego Forum Designu.
Historie, które tworzą historie
Mówiąc o najważniejszych aspektach dla konsumentów przy wyborze mebli, V. Gurevičius zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie stawiają przede wszystkim na wyjątkowość, funkcjonalność, estetykę, naturalne i trwałe materiały.
„My, Litwini, mamy już doświadczenie w użytkowaniu mebli. Kupiliśmy ich kilka w ciągu trzech dekad, więc lepiej rozumiemy ich znaczenie. Jesteśmy znającymi się na rzeczy użytkownikami mebli, więc nie sprzedacie nam łatwo jednodniowych rozwiązań. Nawet jeśli zainstalujemy białych plastikowych mebli w ogrodzie, to tylko chwilowe, bo wciąż marzymy o rozwiązaniach długoterminowych i wysokiej jakości” – podkreślił V. Gurevičius.
Zdaniem przedstawiciela Litewskiego Forum Designu, siła nabywcza Litwinów już wystarczy, by wygrać nie najniższą cenę, ale coś ciekawego lub wyjątkowego.
„Kupując meble, kupujesz coraz więcej emocji, a nie rzeczy. Kilku utalentowanych litewskich projektantów mebli z powodzeniem już to stworzyło. Na przykład duet Arūnas Sukarevičius i Inesa Malafej „etc.etc” , architekt Darius Juškevičius , Agnė Balkė, Tomas Jasiulis i wielu innych”, o nazwisku V. Gurevičius.
Według niego, choć światowe trendy wskazują, że nawet jeśli w tym roku królować będą naturalne materiały, takie jak drewno i palety barw ziemi skupiające się na zieleniach, brązach i kremach, to wnętrze niezmiennie pozostanie indywidualnym rozwiązaniem, które można uzupełnić ozdobnymi detalami i jasnymi dzieła sztuki. mocne strony.
„Powiedziałbym, że najważniejszymi trendami są zrównoważony rozwój i naturalność. Wszystko inne możemy rozwiązać po swojemu. Twórz własne przestrzenie i historie” – podsumowuje V. Gurevičius.
Więcej o innowacjach meblarskich i wnętrzarskich będzie można dowiedzieć się od 27 kwietnia na targach „Meble i Rozwiązania Wzornicze 2023”, które odbędą się w połączeniu z targami branży meblarskiej „Resta 2023”.
Wystawa „Meble i rozwiązania projektowe” to jedyna specjalistyczna wystawa mebli w krajach bałtyckich. W tym roku nie tylko będzie prezentować nowości rynkowe, organizować giełdy i dzielić się poradami, ale także będzie gościć światową premierę kolekcji stolików kawowych stworzonej przez słynnego projektanta Karima Rashida.
Organizatorzy szacują, że w tegorocznych wystawach „Resta” oraz „Meble i rozwiązania projektowe” weźmie udział około 300 uczestników z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Niemiec, Turcji, Rumunii, Czech, Ukrainy, Danii, Egiptu i innych krajów. Przewiduje się, że w ciągu 3 dni obie ekspozycje odwiedzi około 30 000 osób. ludzie.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.