Fumio Kishida, premier Japonii i Mateusz Morawiecki, premier Polski. Fot. Wojtek Radwański (AFP/Scanpix).
Premier Mateusz Morawiecki nazwał w środę sojusz Pekinu z Moskwą niebezpiecznym po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping zakończył trzydniową wizytę w Moskwie.
„Niepokoi nas wizyta prezydenta Chin w Moskwie, ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna” – powiedział Morawiecki dziennikarzom po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą w Warszawie.
Pan Morawiecki przyjął premiera Japonii w Warszawie dzień po jego niespodziewanej wizycie w Kijowie oraz spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Xi Jinping opuścił Rosję w środę. W rozmowach z mózgiem Kremla Władimirem Putinem powitał „nową erę” w stosunkach dwustronnych i pokazał jedność przeciwko Zachodowi.
[{„title”:”Xi Jinpingo ir V. Putino susitikimas baigtas: ryšiai žengia į naują erą”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/03/22/xi-jinpingo-ir-v-putino-susitikimas-baigtas-rysiai-zengia-i-nauja-era”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067]},{„title”:”V.Putin: chińska propozycja może stać się podstawą porozumienia pokojowego, gdy „Kijów i Zachód będą na to gotowe””,”url”:”https://vz .lt/verslo- alinka/2023/ 03/21/v-putin-chwali sie-sensownymi-negocjacjami-z-chinami”,”category”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067]},{„title”:”Premier Japonii przybył do Kijowa”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/03/21/japonijos-premjeras-per-netiketa-vizita -kyjive -will-meet-v-zelenskiu”,”category”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,2140]}]Putin i Xi Jinping rozmawiali o wojnie Rosji na Ukrainie, ale ich rozmowy zakończyły się bez wyraźnych oznak przełomu, który zakończyłby walki.
Putin pochwalił 12-punktowe stanowisko Pekinu w sprawie wojny, które wzywa do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.
Jednak Polska, jeden z najbliższych sojuszników Ukrainy, wyraziła zaniepokojenie bliższą współpracą Pekinu z Moskwą.
„Staramy się przekonać Chiny, by nie wspierały agresywnej polityki międzynarodowej Rosji” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.
Kishida przyjechał do Polski z sąsiedniej Ukrainy, gdzie odwiedził Kijów i pobliskie miasto Bucza, gdzie siły rosyjskie zostały oskarżone o popełnienie okrucieństw w zeszłym roku.
Premier Japonii pochwalił Polskę za pomoc dla rozdartego wojną kraju i powiedział, że przekazał Zełenskiemu „niezachwianą solidarność Japonii i G7”.
Zapowiedział też nową japońską pomoc dla Warszawy, powołując się na „rosnące obciążenie Polski” pomocą dla Kijowa, ale nie sprecyzował, jak duża będzie pomoc.
„Powiedziałem premierowi, że naszym zdaniem kraj kwalifikuje się do oficjalnej pomocy rozwojowej i zamierzamy aktywnie przygotowywać projekty pomocowe” – powiedział Kishida.
Japonia zwykle udziela takiej pomocy krajom rozwijającym się, Polska już tego nie robi, ale rząd Japonii robi szczególny wyjątek – powiedział.
Według F. Kishidy bardzo ważne jest, aby podobnie myślące kraje, takie jak Japonia i Polska, zachowały swoją jedność, wspierając Ukrainę i zaostrzając sankcje wobec Rosji.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z F. Kishidą Morawiecki powiedział, że tworząc „nowy porządek geopolityczny”, oba kraje rozumieją „zagrożenie pokoju światowego przez rosyjski imperializm”.
Odkąd Rosja najechała Ukrainę ponad rok temu, Polska udzieliła Kijowowi wsparcia wojskowego, humanitarnego i politycznego.
Kishida, który będzie przewodniczył szczytowi G7 w maju, powiedział, że Japonia będzie podkreślać potrzebę dalszej współpracy z Polską i międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.
Po rozmowach z Morawieckim, które trwały ponad pół godziny niż oczekiwano, Kishida powiedział także, że Japonia jest zainteresowana bliższymi związkami z sojuszami regionalnymi w Europie Środkowo-Wschodniej, takimi jak dziewięciu członków wschodniego skrzydła NATO, Grupa Wyszehradzka, która obejmuje Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, kraje uczestniczące w Inicjatywie Gospodarczej Trójmorza.
Później F. Kishida spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”