Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki (dalej – LNDM), kontynuując współpracę z muzeami ukraińskimi w celu zachowania ich najcenniejszych zbiorów, prezentuje nową wystawę starych mistrzów europejskich, z których część jest dobrze znana litewskiej publiczności. w 2023 wtorek, 18 kwietnia, 17:00 LNDM w Wilnie galeria zdjęć otwarcie wystawy „Dawni mistrzowie muzeów ukraińskich”. Bohdana i Varvary Chanenko Narodowe Muzeum Sztuki i Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego”.
Zbiory sztuki dawnej w muzeach ukraińskich i litewskich mają ze sobą wiele wspólnego. Wiele z nich pochodzi z kolekcji osobistych, sygnowanych nazwiskami Potockich, Sapiehów, Tyszkiewiczów, Branickich, Pšezdeckich, Wisznioveckich i innych znaczących rodzin w historii obu krajów. Dzięki dziedziczeniu, przyjaźniom, więzom krwi, wspólnym zainteresowaniom lub, jak dziś, przeciwnościom losu, zestawy te przemierzały od jednej rodzinnej siedziby do drugiej, często setki kilometrów, aby zadowolić nowego właściciela lub po prostu przeżyć.
Trasa ukraińsko-litewska nie została zapomniana nawet później, gdy w XX w. Na początku do szeregów szlacheckich kolekcjonerów dołączali zamożni biznesmeni i osoby publiczne, a pierwsze publiczne galerie i muzea zaczęły powstawać jedna po drugiej dzięki prywatnym inicjatywom. Ich założyciele, pasjonujący się wówczas sztuką i historią, znali się nawzajem i wspierali się poprzez osobiste listy, wizyty, teksty publiczne i darowizny, pomimo odległości geograficznej.
Przyjazne wsparcie jest dziś szczególnie ważne. LNDM aktywnie współpracuje ze swoimi ukraińskimi kolegami, aby zwrócić uwagę na bogate zbiory, które wymagają szczególnej ochrony w czasie wojny. Tym samym cykl niezaplanowanych, ale nie mniej znaczących wystaw LNDM uzupełniają „Dawni mistrzowie muzeów ukraińskich” w Wileńskiej Galerii Obrazów.
Na pierwszą część wystawy składają się prace powstałe w warsztatach zachodnio- i środkowoeuropejskich dawnych mistrzów Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Varwary Chanenkai w Kijowie. XX w. pne Muzeum, założone głównie z kolekcji zapalonych kolekcjonerów i filantropów Bohdana Chanenko i jego żony Warwary Tereszczenko, jest jednym z najważniejszych repozytoriów starożytnej sztuki europejskiej i orientalnej na Ukrainie. Odwiedzający Wileńską Galerię Obrazów będą mogli zapoznać się z XVI wiekiem. pączkujące przykłady sztuki sakralnej, pejzaże, portrety i sceny rodzajowe. Wśród ich autorów są powszechnie uznani mistrzowie, tacy jak François Boucher (1703-1770) i Sir Joshua Reynolds (1723-1792).
Druga część wystawy prezentuje walory z Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnego we Lwowie. Jest to największe muzeum sztuki na Ukrainie, które ma aż 18 oddziałów. Od marca zwiedzający mogą już zobaczyć niewielką część walorów tej instytucji w nowym budynku Muzeum Sztuki Pałacu Radziwiłłów. A prace zdobiące historyczną salę Wileńskiej Galerii Obrazów są częścią stałej ekspozycji jednego z oddziałów galerii, Pałacu Łozińskich. Autorzy większości tych obrazów, na przykład Jean-Pierre Norblin (1745-1830) i Johannas Baptistas Lampi (1751-1830), pracujący na dworze władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów Jonasa Rustemasa (1762 – 1835) i Juozap Oleškevičius (1777–1830), przedstawiciele wileńskiej szkoły artystycznej), a także luminarze sztuki polskiej Janas Matejko (1838–1893) i Henrykas Siemiradzkis (1843–1902) są dobrze znani litewskiemu i miłośników sztuki polskiej. .
Te pozornie różne segmenty wystawy reprezentują nie tylko zróżnicowane dziedzictwo kulturowe dzisiejszej Ukrainy, bogatej w zbiory muzealne. Dzieła, które zdobiły cały Pałac Chodkevičiusów, zasadniczo odpowiadają typowemu profilowi starych kolekcji, które w tym czasie niewiele różniły się od tu i gdzie indziej. Dlatego zbiory ukraińskich muzeów pozwalają nam spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie te zbiory, które sami straciliśmy na przestrzeni wieków z powodu dokładnie tych samych okoliczności.
Historyczne i artystyczne walory ukraińskich muzeów prezentowane są litewskiej publiczności nie tylko w eksponatach Muzeum Sztuki Pałacu Radziwiłłów czy powstającej wkrótce Wileńskiej Galerii Obrazów. W maju LNDM otworzy do 11 maja dwie nowe wystawy miniatur i grafik z Ukrainy. Wystawa „Ukraina: duchowe skarby niezwyciężonego narodu” jest nadal otwarta w Muzeum Sztuki Użytkowej i Wzornictwa. Ten cykl nieplanowanych wystaw, realizowanych niestety w kontekście obecnego stanu wojennego, jest ważny zarówno materialnie, jak i kulturowo: „Współpraca muzeów litewskich i ukraińskich rozwijała się bardzo pomyślnie na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji, ale obecnie ma specjalne potrójne znaczenie. Po pierwsze, arcydzieła ukraińskich muzeów często trafiają na teren bombardowania po prostu przez ratunek fizyczny. Ponadto, organizując wystawy sztuki i wartości kulturowych przechowywanych w ukraińskich muzeach na Litwie, zmęczonej wojną publiczności przypomina się o znaczeniu wspierania Ukrainy i fakcie, że kultura ukraińska jest nieodłączną częścią kultury europejskiej. Po trzecie, litewscy miłośnicy sztuki mają niepowtarzalną okazję zobaczyć arcydzieła sztuki światowej klasy, które w czasach pokoju prawdopodobnie nie dotarłyby w takim stopniu do naszych sal wystawowych” – powiedział dyrektor generalny Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki dr hab. Arūnas Gelūnas.
Oceniając nie tylko te – transport, przechowywanie, ekspozycję prac – ale także inne inicjatywy Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki w solidarności z cierpiącym wojną narodem ukraińskim, podczas wernisażu wystawy Taras Woźniaks, dyrektor Muzeum Narodowego we Lwowie Galeria Sztuki im. Borysa Woznyckiego wręczy medale stworzone przez ukraińskie stowarzyszenie „Strana” Za szlachetny czyn” członkom inicjatywy „Razem Silni” zespołu Pelėda ze Związku Strzeleckiego Litwy i generała LNDM. dyrektorowi dr Arūnas Gelūnas i dyrektor muzeum kurator wystawy Skaistis Mikulioniis.Na wernisażu Clause Debussy i inne kompozycje muzyczne wykonają skrzypaczka Jana Pashchenko i pianistka Tatjana Nemna z Ukrainy.
Wystawa „Dawni mistrzowie muzeów ukraińskich” zostanie otwarta 18 kwietnia w Wileńskiej Galerii Obrazów (ul. Dižioji 4, Wilno). 17 godzin.
Organizatorzy: Wileńska Galeria Obrazów LNDM, Narodowe Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenkai, Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnego we Lwowie
Liderzy projektu: Arūnas Gelūnas, Julija Vahanova, Taras Vozniak
Kuratorzy wystawy: Aistė Bimbirytė, Anna Lehedza, Anastasia Matselo, Skaistis Mikulionis, Ramunė Savickaitė, Dalia Tarandaitė, Joana Vitkutė, Olena Zhivkova
Architektem wystawy jest Jurgis Dagelis
Scenograf Lina Bastiene
Partnerzy: Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie, Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce, Ambasada Ukrainy na Litwie, Służba Celna Republiki Litewskiej, Armia Litewska, Związek Strzelców Litewskich, Związek Strzelców Litewskich na Ukrainie, Policja Litewska , Ukraińska Policja Patrolowa
Sponsor Generalny BTA Baltic Insurance Company
Sponsorzy: Grupa AD REM, Fundusz Dobroczynny „Korona Książąt Ostrogskich”, Fundusz Charytatywno-Wsparciowy im. Jonasa Karolisa Chodkeviciisa, Towarzystwo Przemiany Ciepła, „Szef Kuchni Wiking”, Hotel „Wilnia”
Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki dziękuje również Valdasowi Dovydėnasowi, Mariji Kozak, Narimantasowi Savickasowi, Stanislavowi Vidtmannowi za pomoc.
Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki jest największym narodowym muzeum sztuki na Litwie, które gromadzi, chroni, bada, konserwuje, restauruje i popularyzuje wartości sztuki, sztuki i historii kultury o znaczeniu narodowym. Kolekcja LNDM jest eksponowana w dziewięciu oddziałach w Wilnie, Kłajpedzie, Połądze i Neringi.
Raport został opublikowany przez: Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.