Do Pałacu Lordów w Wilnie trafiła kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta

Kolekcja arrasów króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta została przewieziona z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie do Muzeum Pałacu Pańskiego w Wilnie na ekspozycję.

Jak poinformowało w czwartek Narodowe Muzeum Pałacowe Wielkiego Księstwa Litewskiego, jest to jeden z najbardziej skomplikowanych i kosztownych eksponatów w historii litewskiego muzealnictwa.

W tym tygodniu do stolicy Litwy dotarły ostatnie tkaniny przyszłej wystawy.

Ogromna kolekcja arrasów Zygmunta Augusta, której poza murami Wawelu nie wystawiano dotąd w żadnym innym muzeum na świecie, została częściowo przewieziona do Wilna. Specjalnemu transportowi przez Polskę i Litwę towarzyszyły uzbrojone oddziały ochrony i policji.

Zamek Królewski Vavel wysłał najlepszy prezent na urodziny Wilna.

„Marzyliśmy o tej wystawie od wielu lat. Zamek Królewski w Wawelu przysłał najpiękniejszy prezent z okazji rocznicy Wilna, za co serdecznie dziękujemy” – powiedział Vydas Dolinskas, dyrektor generalny Muzeum Z pałacu.

Według niego tak duża kolekcja unikatowych tkanin historycznych nie tylko nie została usunięta z Wawelu w ubiegłym stuleciu, ale prawdopodobnie nie zostanie usunięta w następnym stuleciu.

„Zwykle wypożycza się na wystawy tylko dwie, trzy małe tkaniny” – precyzuje reżyser.

Tym razem do Wilna sprowadzono około 40 arrasów z kolekcji Zygmunta Augusta reprezentujących wszystkie serie. Wśród nich dziewięć wielkoformatowych płócien figurowych.

Całe trzecie piętro stałej ekspozycji odrestaurowanych wnętrz przeznaczyliśmy na ekspozycję niezwykłą.

500 lat temu gobeliny tkano nićmi wełnianymi, jedwabnymi, złotymi i srebrnymi nićmi w ośmiu brukselskich warsztatach, a zebranie całej kolekcji zajęło Zygmuntowi Augustowi około dziesięciu lat.

Po wyprawie kosztowności „odpoczęły”. Obecnie polscy i litewscy konserwatorzy tekstyliów oraz znawcy sztuki dokładnie je oglądają, a następnie wieszają. Proces ten potrwa do przyszłego tygodnia w Muzeum Pałacowym.

„Przeznaczyliśmy całe trzecie piętro stałej ekspozycji odrestaurowanych wnętrz na ekspozycję niezwykłą. Wyobraźcie sobie przecież przestrzenie 1500 metrów kwadratowych, trzeba było usunąć ze stałej ekspozycji prawie wszystkie obrazy, meble, gobeliny. A wyeksponowanie ogromnych, delikatnych i niezwykle cennych tkanin wymaga nie tylko szczególnej wiedzy, ale także szczególnej troski i staranności” – powiedział jeden z kuratorów wystawy, Marijus Uzorka.

Gobeliny Zygmunta Augusta uznawane są za jedną z najcenniejszych kolekcji monumentalnych tkanin artystycznych na świecie. Przypominają też o okresie świetności Krakowa i Wilna – epoce renesansu.

Wystawa, której otwarcie zaplanowano na 3 maja, objęta jest patronatem prezydentów Litwy i Polski.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *