będziemy z Ukrainą aż do zwycięstwa

Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda spotkał się w środę we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Drugie spotkanie szefów państw Trójkąta Lubelskiego po raz kolejny podkreśliło znaczenie wielowiekowego partnerstwa strategicznego między Litwą, Polską i Ukrainą oraz determinację Litwy i Polski w udzieleniu Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy w obronie przed rosyjską agresją militarną.

„Litwa i Polska potwierdziły swoją determinację do dalszego udzielania Ukrainie pomocy militarnej, politycznej, dyplomatycznej, gospodarczej i humanitarnej. Wojna na Ukrainie to wojna nas wszystkich. Wojna wolnego świata przeciwko dyktatorowi. Będziemy z Ukrainie do zwycięstwa tak długo, jak będzie trzeba” – powiedział litewski prezydent.

Przywódca kraju zwrócił uwagę, że Litwa jest nie tylko jednym z największych zwolenników Ukrainy pod względem pomocy per capita, ale także skutecznie pomaga Ukrainie środkami dyplomatycznymi w zdobywaniu międzynarodowego poparcia dla realizacji celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy.

„W ubiegłym roku, w ciągu zaledwie czterech miesięcy, udało nam się zmobilizować kraje Unii Europejskiej do nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. nato w Wilnie wspólnie z prezydentami Ukrainy i Polski uzgodniliśmy skoncentrowanie nasze wysiłki na rzecz osiągnięcia dalszych celów integracji euroatlantyckiej Ukrainy w NATO są strategicznymi celami państwa zapisanymi w Konstytucji Ukrainy, których Ukraińcy muszą dziś bronić z bronią w ręku, dlatego naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc nich” – powiedział prezydent.

Deklaracja podpisana przez głowy państw Litwy, Polski i Ukrainy przewiduje kontynuację trójstronnych konsultacji w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydenci z zadowoleniem przyjęli wyraźny postęp Ukrainy na drodze do integracji euroatlantyckiej, w szczególności szybkie osiągnięcie interakcji z NATO. Litwa i Polska popierają członkostwo Ukrainy w NATO i dążą do konsensusu w tej sprawie wśród sojuszników z NATO.

Trójkąt Lubelski – 2020 została uruchomiona inicjatywa współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej Litwy, Polski i Ukrainy, której celem jest wzmocnienie współpracy regionalnej. Pierwszy szczyt Trójkąta Lubelskiego odbył się w grudniu 2021 r. W przededniu rosyjskiej inwazji wojskowej, 2022 r. 23 lutego głowy państw Trójkąta Lubelskiego ponownie spotkały się w Kijowie.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *