Andrijus Kostin, Prokurator Generalny Ukrainy. zdjęcie Władimira Iwanowa (VŽ).
Ukraińskie organy ścigania prowadzą śledztwa w sprawie 77 000 rosyjskich zbrodni wojennych w tym kraju, powiedział ukraiński prokurator generalny Andrijus Kostin, który odwiedza Wilno.
Uzupełnione oficjalnymi cytatami
„Sądy wydały już 30 wyroków” – powiedział w piątek dziennikarzom w Wilnie prokurator generalny Ukrainy.
Według niego 20 innych krajów prowadzi odrębne narodowe śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
W celu koordynacji dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie powołano wspólną grupę śledczą, w skład której wchodzą również Litwa i prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
Między innymi w marcu podjęto decyzję o utworzeniu Centrum Ścigania Zbrodni Agresji, które będzie działać w ramach Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy w Dziedzinie Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojuste).
Na poziomie krajowym, według Margarity Šniutytė-Daugėlienė, wiceprzewodniczącej Eurojustu, kraje bałtyckie, Polska i Ukraina badają zbrodnie agresji.
Ukraina, Litwa i inne kraje regionu zabiegają o zbadanie rosyjskich zbrodni agresji przez specjalny trybunał, który umożliwiłby pociągnięcie przywódców Kremla do odpowiedzialności.
Międzynarodowy zespół śledczy będzie zaangażowany w śledztwo w sprawie ludobójstwa na Ukrainie
W tym czasie grupa śledcza złożona z siedmiu krajów weźmie udział w śledztwie w sprawie ludobójstwa na Ukrainie, powiedział przedstawiciel Litwy Eurojustowi.
Skomentowała decyzje podjęte przez wspólne zespoły dochodzeniowo-śledcze. Członkowie zespołu śledczego, przedstawiciele MTK i Stanów Zjednoczonych uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Eurojust w czwartek i piątek.
„Podczas tego spotkania koordynacyjnego podpisano aneks do umowy wspólnego zespołu śledczego, który obejmuje zbrodnię ludobójstwa, która jest przedmiotem śledztwa na Ukrainie, w pracach wspólnego zespołu śledczego” – powiedziała wiceprzewodnicząca Margarita Šniutytė-Daugėlienė. Prezes Eurojustu podczas konferencji prasowej.
Według niej „z pewnością przyczyni się to do skuteczności śledztwa w sprawie tej zbrodni”.
Przedstawiciel Litwy poinformował również, że w Eurojuście tworzona jest baza danych dowodowych, która będzie centralnie gromadzić i przechowywać dowody dotyczące zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.
„Ponadto przy Eurojuście powstaje międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji, którego głównym celem jest uzyskanie ważnych dowodów potwierdzających zbrodnię agresji i bez marnowania cennego czasu przygotowanie protokołów dotyczących odpowiedzialności poszczególnych osób za te zbrodnie” przestępstw, niezależnie od tego, gdzie ten proces sądowy będzie miał miejsce w przyszłości” – powiedział Šniutytė – Daugelienė.
„Mamy wielką nadzieję, że centrum będzie działać, przynajmniej w pewnym stopniu, tego lata” – powiedziała.
Kenneth Polite, doradca prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki, powiedział ze swojej strony, że w czwartek resort sprawiedliwości w tym kraju obiecał powołać doświadczonego prokuratora do nowo utworzonego międzynarodowego ośrodka szturmowego.
Powiedział, że departament zapewni „wzmocnione wsparcie” zespołowi dochodzeniowemu.
„Silny sygnał”
Decyzję o utworzeniu ośrodka ścigania zbrodni agresji podjęto na konferencji, która odbyła się we Lwowie w dniach 3-5 marca. Ogłoszono wówczas, że ośrodek ten będzie służył jako struktura wspierająca wspólny zespół śledczy.
„Centrum to koncentruje się na analizie dowodów potwierdzających zbrodnię agresji” – powiedziała Šniutytė-Daugėlienė. – Zadaniem tego ośrodka jest przygotowanie solidnych akt (…) na przyszły proces sądowy o zbrodnie agresji. Gdzie ta sprawa zostanie przekazana – czy do specjalnego sądu, czy do innego – to kwestia przyszłości”.
Według niej zbrodnie agresji są obecnie prowadzone na szczeblu krajowym w pięciu państwach – krajach bałtyckich, Polsce i Ukrainie.
Ukraina, Litwa i inne kraje regionu chcą specjalnego trybunału do zbadania zbrodni rosyjskiej agresji, który pozwoliłby również pociągnąć do odpowiedzialności przywódców Kremla.
W zeszłym miesiącu MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za nielegalną deportację ukraińskich dzieci do Rosji.
Jednak niektóre kraje, w tym Węgry i Armenia, zapowiedziały, że nie zatrzymają Putina, jeśli przyjedzie do tych krajów.
A. Kostins powiedział, że nie rozumie takich wypowiedzi.
„Jeśli jakiś kraj nie przestrzega i nie wykonuje nakazu aresztowania, oznacza to dla mnie, że politycy tego kraju szanują W. Putina bardziej niż prawo” – powiedział A. Kostin.
Według niego wypowiedzi polityków w sprawie niewykonania nakazu aresztowania są „mocnym sygnałem” dla mieszkańców wymienionych krajów, że politycy w takim przypadku mogą nie respektować prawa krajowego i samych ludzi.
Mówiąc o nakazie aresztowania W. Putina, powiedział, że takich długoterminowych nakazów powinno być więcej.
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”