A. Borys, działacz polskiej mniejszości narodowej. Zdjęcie: Sergej Gric (AP Photo/Scanpix).
We wtorek poinformowano, że zarzuty wobec wybitnego działacza mniejszości polskiej na Białorusi zostały wycofane po dwuletnim śledztwie.
Białoruska Prokuratura Generalna poinformowała, że postępowanie karne przeciwko 49-letniej Andżelice Borys zostało umorzone, wszystkie stawiane jej zarzuty zostały wycofane, a ona sama została zwolniona z aresztu domowego.
A. Borys została zatrzymana w marcu 2021 r., a rok później ze względu na pogorszenie stanu zdrowia została umieszczona w areszcie domowym. Została oskarżona o podżeganie do konfliktów etnicznych i usprawiedliwianie nazizmu, którym zaprzeczyła.
Prokuratorzy zrobili krok po tym, jak autorytarny prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział w piątek, że Borys wyraził zamiar pozostania na Białorusi. „Ona jest Polką, ale jest moją Polką” – powiedział.
Spośród 9,5 miliona około 300 tysięcy mieszkańców Białorusi to etniczni Polacy. Białoruskie władze rozwiązały Związek Polski kierowany przez A. Borysa, oskarżając Polskę o próbę wzniecenia buntu przeciwko A. Łukaszence, który żelazną ręką rządził byłym państwem sowieckim przez blisko 29 lat.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało decyzję w sprawie A. Borysa za „pierwszą dobrą wiadomość z Mińska od dłuższego czasu” i wyraziło nadzieję, że będzie to oznaczać zmianę nastawienia białoruskich urzędników do Polaków na Białorusi i chęć rozpoczęcia konstruktywny dialog dialog.
W lutym 49-letni Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat więzienia za udział w „czynach zagrażających bezpieczeństwu narodowemu” i „podżeganiu do nienawiści”. A. Poczobut, dziennikarz wpływowej polskiej „Gazety Wyborczej” i jedna z najważniejszych postaci Związku Polaków na Białorusi, przebywa za kratami od momentu aresztowania w marcu 2021 r.
Poczobut obszernie pisał o masowych protestach antyrządowych, które nastąpiły po kontrowersyjnej reelekcji Łukaszenki w głosowaniu w 2020 r., które według opozycji i krajów zachodnich zostało sfałszowane.
Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina ponowił apel do Mińska o uwolnienie Poczobuta i wycofanie wszystkich postawionych mu zarzutów, dodając, że „ta sprawa pozostaje naszym najwyższym priorytetem”.
Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”