Więziony były prezydent Micheil Saakaszwili zapowiedział we wtorek, że zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) o pomoc w przekazaniu go na leczenie do Polski.
Lekarze twierdzą, że 55-latek jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu bardzo pogorszonego stanu w więzieniu. Prozachodni reformator przebywa w więzieniu od 2021 roku, kiedy wrócił z zesłania na Ukrainie.
Saakaszwili, który pełnił funkcję przewodniczącego Sakartweliego w latach 2004-2013, został skazany zaocznie na sześć lat więzienia za nadużycie władzy. Odrzucił te zarzuty jako sfabrykowane i motywowane politycznie.
W liście doręczonym we wtorek agencji prasowej AFP Saakaszwili powiedział, że „w najbliższych dniach zwróci się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu o pozwolenie na wyjazd do szpitala w Polsce”.
Według lekarzy schudł w więzieniu ponad 50 kilogramów.
Były przywódca Kaukazu powiedział, że rząd „nie pozwala polskim lekarzom odwiedzać mojego szpitala” w Tbilisi, dodając, że to jego ostatnia szansa na przeżycie.
W marcu unijny dyplomata potwierdził AFP, że podjęto decyzję o zezwoleniu polskim lekarzom na zbadanie Saakaszwilego, ale planu nigdy nie zrealizowano.
Minister sprawiedliwości Ratis Bregadze powiedział, że prawnicy byłego prezydenta nie złożyli formalnego wniosku. Sami temu zaprzeczają.
Rada lekarska powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich Sakartwel stwierdziła, że „Pan Saakaszwili nie może być leczony w Sakartweli, dlatego zostanie podjęta decyzja o wysłaniu go za granicę na leczenie”.
Lekarze pracujący w Stanach Zjednoczonych powiedzieli, że stan zdrowia Saakaszwilego pogorszył się z powodu tortur w więzieniu.
Amerykański toksykolog David Smith powiedział w 2022 roku, że testy wykazały, że Saakaszwili został otruty metalami ciężkimi podczas pobytu w niewoli.
Lekarze powiedzieli, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszył po tym, jak mężczyzna zakończył 50-dniowy strajk głodowy w proteście przeciwko uwięzieniu.
Stany Zjednoczone, UE i międzynarodowe organizacje zajmujące się prawami człowieka wyraziły zaniepokojenie rzekomym złym traktowaniem Saakaszwilego i potępiły jego rzekome motywowane politycznie ściganie.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”