Jak uczy apel Mołdawii, poprzez rozpowszechnianie propagandy, fałszywych i manipulacyjnych informacji, z wykorzystaniem obrazów generowanych komputerowo i innych możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję, celem jest destabilizacja i osłabienie państw demokratycznych, próba usprawiedliwienia wojny Rosji na Ukrainie oraz zbrodni wojennych i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez Rosję, osłabienie poparcia dla obrony Ukrainy, zakłócenie procesu przystąpienia Mołdawii i Ukrainy do Unii Europejskiej.
„Platformy technologiczne stają się wirtualnymi polami bitew, a wrogie obce mocarstwa wykorzystują je do rozpowszechniania fałszywych narracji, które są sprzeczne z faktycznymi doniesieniami medialnymi”. Dezinformacja jest jedną z ich najważniejszych broni o daleko idących konsekwencjach. Służy do tworzenia i rozpowszechniania fałszywych narracji, które pomagają osiągać strategiczne i złośliwe cele” – czytamy w liście podpisanym przez szefów rządów.
Od początku brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę jej sąsiad Mołdawia znajduje się w epicentrum wojny informacyjnej, ale atakowane są też inne kraje – ich cele są uniwersalne, choć cele są różne.
Otwarty nabór do liderów firm mediów społecznościowych wzywa do aktywniejszej współpracy z krajowymi instytucjami, społeczeństwem obywatelskim, ekspertami, środowiskiem akademickim, niezależnymi mediami i weryfikatorami faktów. Wszyscy ci aktorzy są niezbędni do skutecznej publicznej reakcji na zagrożenia, czytamy w liście.
W liście zaproponowano również konkretne środki, które mogłyby pomóc w zapewnieniu, że usługi platform internetowych nie będą wykorzystywane jako narzędzia i instrumenty do złośliwych celów.
Środki te obejmują nieprzyjmowanie płatności od osób, które zostały ukarane za działania przeciwko demokracji i prawom człowieka; przedkładać dokładność i rzetelność nad inkluzywność podczas projektowania algorytmów dystrybucji treści; przydzielić wystarczające zasoby ludzkie i finansowe do rozwiązywania zadań związanych z moderacją treści, zwłaszcza w złożonym obszarze mowy nienawiści; i inni.
„Apelujemy do Państwa o podjęcie działań, gdyż manipulowanie informacjami przez zagraniczne podmioty, ingerencja w przestrzeń informacyjną oraz szerzenie dezinformacji stanowią zagrożenie dla demokracji, stabilności i bezpieczeństwa narodowego. Duże firmy technologiczne mogą stać się ważnymi sojusznikami w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz przeciwdziałania wrogie ataki informacyjne na demokrację i oparty na zasadach ład międzynarodowy.
Zapraszamy do połączenia sił z demokratycznymi rządami i społeczeństwem obywatelskim do wspólnej pracy na rzecz ochrony wiarygodności informacji i zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom” – czytamy w liście.
Oceń ten artykuł
Aby Cię udoskonalić, dajemy Ci możliwość oceny treści LOGIN.LT, którą czytasz.
(8 ludzie oceniane)
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”