Międzynarodowa izolacja czeka Niemcy, jeśli nie zmienią swojego stanowiska i nadal będą blokować dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.
Jak powiedział w wywiadzie radiowym polski wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, takie nieprzejednane zachowanie obróci się w przyszłości przeciwko samym Niemcom, ponieważ ich stanowisko jest sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego i podstawowymi wartościami europejskimi.
„Niemcy, nie zgadzając się na wysłanie czołgów, znajdują się w swoistej międzynarodowej izolacji [vokiečių] pozycja będzie bardzo słaba, jeśli nadal będą zajmować takie stanowisko” – powiedział dyplomata.
Skomentował też oświadczenie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, że rząd tego kraju nie będzie przeciwny wysłaniu przez Polskę na Ukrainę czołgów, które są trzymane w rezerwie w Warszawie.
A. Mularczyk podkreślił, że nigdy wcześniej nie słyszał takich propozycji z Berlina, dla niego to była nowość.
Niemiecka gazeta „Suddeutsche Zeitung”, powołując się na swoje źródła, pisze, że Stany Zjednoczone nie doceniły wahania Berlina w sprawie przekazania czołgów Leopard 2: sądzono, że decyzja zostanie podjęta na spotkaniu aliantów w Ramstein w ubiegły piątek.
„Komunikacja Białego Domu z Kancelarią Kanclerza przybrała niezwykle gorący ton – Waszyngton był wyraźnie poirytowany związkiem rządu federalnego z Leopardem [tankų] postawić Ukrainie warunki wstępne” – czytamy w poście.
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, według „Suddeutsche Zeitung” ostro ocenił zachowanie Berlina podczas rozmowy telefonicznej z doradcą kanclerza Niemiec Jensem Plotnerem, a wcześniej, podczas spotkania Ramsteina, napięcie dało się odczuć podczas spotkania amerykańskiego i delegacje niemieckie.
Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jego kraj zamierza formalnie zwrócić się do Niemiec w sprawie możliwości przeniesienia niemieckich czołgów Leopard z ich arsenału na Ukrainę.
„Będziemy prosić o taką zgodę, ale to sprawa drugorzędna” – zapewnił Morawiecki.
Polityk dodał, że nawet gdyby Niemcy nie wyraziły zgody, Polska i tak utworzyłaby koalicję, która pomogłaby w zaopatrzeniu Kijowa w odpowiednią broń. „Jeśli Niemcy nie będą częścią tej koalicji, to i tak przesuniemy nasze czołgi na Ukrainę” – powiedział Morawiecki.
W poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiego radia prezydent Łotwy Egilis Levitas wezwał kanclerza Olafa Scholza do zatwierdzenia dostawy długo oczekiwanych niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.
„Trzeba zrobić wszystko, co konieczne, aby Ukraina mogła się obronić” – powiedział E. Levitas publicznemu nadawcy „Deutschlandfunk”. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa całej Europy – powiedział, dodając, że jest to „niemal zjednoczone podejście europejskie”.
„Jeśli kraj nie współpracuje, to oczywiście jest problem” – powiedział E. Levitas. Powiedział, że nie rozumie, dlaczego O. Scholza tak bardzo niepokoiły powszechne wątpliwości co do przekazania czołgów do Niemiec. Ukraina znajduje się pod silną presją i nie należy jej odmawiać przekazania czołgów, powiedział prezydent Łotwy.
Chociaż rola prezydenta E. Levita jest głównie formalna, pełni on również funkcję Naczelnego Wodza Łotewskich Sił Zbrojnych.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.