Nie najszybszy, ale też nie przeciętny
Ten międzynarodowy test prędkości Internetu jest przeprowadzany co kwartał, dzięki czemu można wyraźnie zobaczyć postęp krajów. Choć w 2011 roku byliśmy krajem z najszybszym Internetem na świecie i ostatecznie straciliśmy tę pozycję, to nadal jesteśmy w czołówce – na 178 krajów, w których mierzono prędkość Internetu stacjonarnego, Litwa awansowała o jeden stopień i zajmuje 39. względem jego parametrów. Wśród sąsiednich krajów wyprzedza nas tylko Polska pod względem prędkości internetu, która spadła o trzy pozycje na 34. miejsce, sąsiednia Łotwa jest na 55., a Estonia, słynąca ze start-upów i sprzyjającego otoczenia technologicznego, jest na 67. miejscu. Singapur, lider hi-tech, cieszy się najszybszym internetem na świecie – 225,71 Mbps, Cgates oferuje najszybszy i najbardziej stabilny internet stacjonarny na Litwie, zapewniając najwyższą średnią prędkość pobierania na poziomie 142,96 Mbps.
Cgates był również liderem rynku z 89,5% spójności wyników dla każdego operatora telefonii stacjonarnej w kraju. wyniki testów wykazały minimalną prędkość pobierania co najmniej 25 Mb/s i minimalną prędkość wysyłania 3 Mb/s.
„Ogólnie prędkości stacjonarnego łącza internetowego na całym świecie wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 28%, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na nową „ropę” – dane – i stale prowadzone są inwestycje w infrastrukturę transmisji danych. Na przykład w ostatnich lat zainwestowaliśmy już ponad 20 mln w odnowienie i rozwój naszej sieci EUR, w przyszłości zapewniliśmy również środki na odnowę sieci.A inwestycja ta zwraca się nie tylko gwarantując pierwsze miejsce w tabeli podobne oceny – możliwość zaoferowania rynkowi szybszego Internetu to także swego rodzaju edukacja konsumencka – zauważa Pan Sikorskis – Obecnie większość użytkowników naszych serwisów korzysta już z internetu stacjonarnego o przepustowości 200 Mb/s i wyższej, bo możemy łatwo zagwarantować tę prędkość dzięki technologiom innowacyjny używany, ale jak to mówią „apetyt rośnie bez jedzenia”, więc dla tych klientów Cgates, którym taka prędkość to za mało, proponujemy pięciokrotnie szybszy Internet na miarę współczesnych potrzeb – do 1 Gbps. W tej chwili mniejsi gracze na rynku internetowym, którzy nie są tak zaawansowani technologicznie i których sieci nie są na to gotowe, nadal oferują swoim klientom prędkość 100 Mb/s, która jeszcze kilka lat temu była normą. Fakt, że na rynku pojawia się oferta szybszego internetu, jest swego rodzaju zachętą dla użytkowników do odnowienia sprzętu internetowego, a często także dostawcy internetu lub przynajmniej dotychczasowego pakietu. W końcu po co mieć telewizor HD lub dobry komputer, jeśli nie można oglądać najnowszego filmu w wysokiej rozdzielczości lub grać w najnowszą grę wideo z powodu wolnego połączenia z Internetem? Trzeba jednak zrozumieć, że nie wszystko zależy od usługodawcy – o tym, jak szybko ta czy inna strona otworzy się w oknie przeglądarki, decyduje kilka czynników – zauważa Sikorskis.
Od czego zależy prędkość internetu?
Według dyrektora działu rozwoju i pomocy technicznej sieci Cgates Internet to sieć sieci, czyli cały system sieciowy: miliony kilometrów kabli komunikacyjnych ciągnących się pod ziemią i pod wodą w różnych krajach świata, duża liczba różnych urządzeń sieciowych (routery, przełączniki itp.), łączących różne serwery, a wszystkie mają ten sam cel – zapewnienie wysokiej jakości połączenia z Internetem. To z powodu wielu elementów prędkość Internetu może się różnić nie tylko w zależności od kraju, ale także dostawcy usług internetowych, a nawet sprzętu, z którego korzysta użytkownik Internetu w domu.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”