Ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Polski spotykają się w środę, gdy obie strony starają się rozwiązać spór dotyczący odwołania wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski, co jest jedną z kilku kwestii, które od kilku lat oziębiają stosunki między obydwoma krajami.
Wizyta ministra spraw zagranicznych Eli Cohena jest pierwszą tego rodzaju wizytą od 2018 r., a polskie MSZ zapowiada, że w przyszłym miesiącu spotka się z nią prezydent Izraela Isaac Herzog podczas obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim podczas II wojny światowej. Biuro I . Herzog nie skomentował.
Środowe spotkanie, zwłaszcza jeśli nastąpi po nim wizyta Herzoga, oznaczałoby odwilż w stosunkach po kilku latach napięć, naznaczonych wyjazdem ambasadorów i odwołaniem planowanej na 2019 r. wizyty premiera w Izraelu polskiego ministra. Państwo żydowskie zwróciło już swojego ambasadora do Warszawy, ale ambasadora Polski w Izraelu wciąż brakuje.
Od lat młodzi Izraelczycy odwiedzają Auschwitz i inne miejsca Holokaustu, a także historyczne miejsca żydowskie w miastach takich jak Kraków i Warszawa. Ale Izrael odwołał te wycieczki w zeszłym roku, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program nauczania o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.
Polska ze swojej strony odrzuciła prośbę Izraela, aby pracownicy ochrony uczestniczyli w wycieczkach organizowanych przez izraelskie szkoły w Polsce. Polscy urzędnicy twierdzą, że Polska jest krajem bezpiecznym, a uzbrojeni strażnicy tworzą obraz kraju antysemickiego, w którym należy chronić Żydów.
Cohen i polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau mają podpisać w środę porozumienie, które powinno pomóc w rozwiązaniu problemu uzbrojonych strażników – powiedział we wtorek doradca prezydenta RP Marcin Przydacz.
Urzędnik powiedział, że nowa umowa przewiduje, że ochroniarze z widoczną bronią nie będą mogli towarzyszyć izraelskim wycieczkom.
„To porozumienie ma na celu zapewnienie, że obecność uzbrojonych izraelskich pracowników ochrony podczas tych podróży nie wywoła szkodliwych emocji” – powiedział. Według niego w przypadkach, w których ochronę można uznać za konieczną, będzie za nią odpowiedzialna strona polska.
„Chcemy wysłać pozytywną wiadomość do młodzieży Izraela, aby Polska kojarzyła się z bezpiecznym i spokojnym miejscem” – powiedział Przydacz.
Stosunki między obydwoma krajami pogorszyły się w ostatnich latach po tym, jak Polska uchwaliła ustawy usprawiedliwiające działania niektórych Polaków podczas Holokaustu, a także zakazujące zwrotu wywłaszczonej własności żydowskiej ofiarom Holokaustu i ich bliskim.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”