Aby system e-zdrowia działał, jest on stale aktualizowany, wdrażane są najbardziej zaawansowane rozwiązania. Przejście na bezpieczniejsze protokoły szyfrowania pomoże w dalszym zapewnianiu bezpiecznej wymiany danych, dodatkowo chroniąc przed możliwymi włamaniami i wyciekami danych.

Wszystko. placówek korzystających z systemu ochrony zdrowia do 1 lutego. muszą dostosować swoje systemy informatyczne do nowych wersji protokołów szyfrowania. Jeżeli nie zostanie to zrobione we wskazanym terminie, instytucje nie będą mogły wymieniać danych z e. systemy informacji zdrowotnej i zaawansowana rejestracja pacjentów (IPR).

Zakłady były kilkakrotnie informowane o spodziewanej zmianie przez m.in. głównym administratorem systemu ochrony zdrowia jest Centrum Rejestracji, a zarządcą systemu Ministerstwo Ochrony Zdrowia. Ponadto zorganizowano zdalne spotkania z przedstawicielami instytucji, podczas których przedstawiono oczekiwane zmiany, udzielono informacji, co powinni zrobić specjaliści odpowiedzialni za instytucje, aby instytucje i systemy informacyjne, z których korzystają, nadal mogły płynnie wymieniać dane z e. System zdrowotny.

Systemy informatyczne wykorzystywane przez placówki służby zdrowia i apteki muszą być dostosowane do bezpiecznych wersji TLS – nie jest to trudne, czynność ta nie wymaga dodatkowych inwestycji, wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w stosowanych systemach, aby zrezygnować z szyfrowania TLS 1.0 i TLS 1.1 protokoły.

W razie pytań można kontaktować się z e. doradców ds. zdrowia telefonicznie +370 5 236 4577 (od poniedziałku do czwartku 8:00-17:00, piątek 8:00-16:00) lub e-mailem e-mailem e.sveikata@registrucentras.lt .

System e-zdrowie jest prawdopodobnie największym systemem w całym kraju, połączonym integracją nie tylko z placówkami medycznymi i aptekami działającymi w kraju, ale także z innymi instytucjami i instytucjami uczestniczącymi w narodowym systemie ochrony zdrowia. obecnie e. system opieki zdrowotnej obsługuje ponad 4000 unikalnych integracji technicznych, odbieranych jest ponad 2000 wniosków na godzinę. unikalne adresy IP. W ciągu miesiąca E. w zdrowiu jest generowanych ponad 10 milionów dokumentów. Baza danych e-zdrowia ma prawie 200 terabajtów.

Ponieważ. system ochrony zdrowia jest połączony z systemami informatycznymi placówek medycznych kraju, jego prawidłowe funkcjonowanie nie zależy wyłącznie od m.in. systemów opieki zdrowotnej, ale także z szerokiego, np. poziom zaawansowania systemów informatycznych sieci użytkowników opieki zdrowotnej.