muzeum nauki 300 km od Wilna

„Centrum Nauki Baltstoge, oddalone zaledwie 300 km od Wilna (250 km od Kowna), to największe i najnowocześniejsze centrum nauki we wschodniej Polsce, powstałe w 2020 roku. „Epi centrum” to interaktywna przestrzeń o powierzchni 3200 mkw., w której można spróbować 130 eksponatów, symulacji, hologramów, robotów i poznaj wynalazki i technologie z różnych dziedzin nauki w ciekawy, zabawny i interaktywny sposób.

Tutaj prawa fizyki, ciekawostki przyrodnicze, interakcja materiałów, dźwięk i światło i inne rzeczy są wyjaśnione w zrozumiały dla dzieci sposób. Na przykład tutaj możesz spróbować rozrywki w wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości, zrozumieć, jak działają różne urządzenia inżynieryjne i naturalne procesy naturalne. Każdy obiekt posiada opis w języku angielskim oraz wyjaśnienie jego zastosowania.

„Epi centrum” składa się z 3 przestrzeni:

Pierwsza to wystawa główna dla osób w wieku od 7 do 107 lat, ale istnieje możliwość wejścia z mniejszymi dziećmi. Sama przestrzeń podzielona jest na 11 głównych obszarów tematycznych: „Strefa wody”, „Materialność”, „Mechanika”, „Płynięcie z prądem”, „Telekomunikacja”, „Robotyka”, „Transport”, „Niesamowite technologie”, „Człowiek Ciało”, „Optyka”. , nauka zabawa.

Druga strefa nazywana jest „Strefą Małego Odkrywcy”. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Ale mój siedmioletni syn już się nudził. Wystawa podzielona jest na pięć przestrzeni tematycznych: „Poszukiwanie i wiedza”, „Poznanie swojego ciała”. „Technologie”, „Budownictwo”, „Energia wodna”.

Strefa 3 – laboratorium doświadczalne. Dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, ale pozwolili też Rūcie, która ma 4 lata, kupić bilet. i celowała w eksperymentach. Gorąco polecam zakup biletów na to. Kosztowało mniej niż 6 euro za 2 dzieci, a doświadczenia były naprawdę ciekawe i zrobiły wrażenie. Uczono nas po angielsku, więc tłumaczyłem dla moich krewnych.

Co powinieneś wiedzieć przed przyjazdem? Centrum Nauki można zwiedzać tylko w określonych godzinach w czasie trwania wizyty. Dlatego zwróćcie na to uwagę planując wizytę, bo jeśli np. jeśli przyjedziesz o 10:00, albo możesz dostać się do centrum nauki tylko na pół godziny, albo musisz poczekać do 11:00.

Wystawa główna jest czynna:

Dni Otwarte :

  • 8:30 – 10:30
  • 11:00 – 13:00
  • 13:30-15:30

Kończy się tydzień:

  • 11:30 – 13:30
  • 14:00 – 16:00
  • 16:30-18:30

Przestrzeń dla małych odkrywców

Dni Otwarte :

  • 8:30 do 10:00
  • 10:20 – 11:50
  • 12:10-13:40
  • 14:00-15:30

Kończy się tydzień

  • 11:30 do 13:00
  • 13:20-14:50
  • 15:10-16:40
  • 17:00 – 18:30

Laboratorium

Dni Otwarte :

  • 9:00 do 10:00
  • 12:40-13:40

Kończy się tydzień

  • 12:00-13:00
  • 15:40-16:40

Ceny:

  • Wystawa główna: od osoby 5,50/6,40 Eur, bilet rodzinny dla czterech osób 14/16 Eur.
  • Miejsce dla małych odkrywców: od osoby 3,50/4,30 Eur, bilet rodzinny dla czterech osób 10,2/12,7 Eur
  • Laboratorium: 3 EUR od dziecka Bilety można kupić na miejscu lub online

Adres: Słoneczna 1, 15-323 Białystok

Hotel z nieograniczonym dostępem do aquaparku

Szukając, co jeszcze można robić w Baltoge, znalazłem Park Wodny Tropikana. Gdy zacząłem dopytywać się o cenę wstępu, dowiedziałem się, że park znajduje się w budynku hotelowym, a goście hotelowi nie muszą płacić za zwiedzanie. Bardzo szybko zdecydował więc, że zatrzymamy się w Hotelu Gołębiewski Białystok – który znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie 300 metrów od Pałacu Branickich i Rynku Ratuszowego.

Hotel jest schludny, ale widział już życie. Pokój był wystarczająco przestronny, wygodne łóżko i poduszki. Bezpłatne holowanie samochodu. Śniadanie wliczone w cenę – jednego dnia było całkiem nieźle, drugiego dnia – wybór okazał się kiepski. Ale co dla nas najważniejsze, w hotelu znajduje się całkiem niezłe centrum spa, które moglibyśmy odwiedzać bez końca: 3 sauny, pokój lodowy, relaksująca grota solna, wanny z hydromasażem, pięć torów pływackich. Jest też basen dla dzieci o głębokości 40 cm, basen z imitacją morskich fal oraz zjeżdżalnia, która cieszy się największym zainteresowaniem i powtarzalnością. W hotelu znajduje się również pokój zabaw dla małych mieszkańców.

Aplikacja do rezerwacji nie pozwoliła nam zarezerwować pokoju, więc napisałem bezpośrednio do hotelu, a oni sami dokonali rezerwacji pokoju, w którym było nas czterech.

Bezpłatne zoo w centrum miasta

Ogród Zoologiczny „Akcent ZOO” w Białymstoku powstał w latach 50. W ogrodzie żyją żubry, wilki, owce, sarny, lamy, kozy, osły, jelenie, niedźwiedzie, dziki, lisy, rysie, kury, bociany, kaczki, łabędzie . Jednak nie mogliśmy zobaczyć wielu zwierząt.

Bardzo spodobał mi się układ ogrodu i pomysł, żeby można było zobaczyć mieszkańców zoo w dogodnym dla siebie czasie, bo główna trasa (720 m) zoo, która zajmuje powierzchnię ponad 3 hektarów , otacza ogród zoologiczny i jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Jednak kryty tor zoo (394 m) jest zamknięty w nocy. Wejście do zoo jest bezpłatne.

Godziny otwarcia ZOO: Od października do końca marca – od 9:00 do 16:00 (we wszystkie dni tygodnia), Od kwietnia do końca września – od 9:00 do 18:00 (we wszystkie dni tygodnia).

Adres Akcent ZOO w Białymstoku: ul. Podleśnej 2, Białystok (Park Konstytucji 3 maja).

Wersal Północny – Château Barnicki

Pałac Branickich w Białymstoku to XVIII-wieczny barokowy pałac, często nazywany „Wersalem Północy”, „Wersalem Polski” lub „Wersalem Polski” ze względu na swoje podobieństwo do pałaców w stylu francuskim. Pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany w latach 1946-1960. Otoczone są pięknie zagospodarowanym ogrodem, który do dziś zachował się i jest tym samym najlepszym w Polsce przykładem barokowej architektury ogrodowej, z geometrycznymi trawnikami, kamiennymi wazami i fontannami.

Obecnie w pałacu mieści się Białostocki Uniwersytet Medyczny (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), a także muzeum medyczne.

Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do piątku – 10:00 – 17:00; od soboty do niedzieli – 9:00 – 17:00;

Papugarnia to dom przyjaznych papug

Przed powrotem do domu postanowiliśmy zatrzymać się po drodze w papugarni „Papugarnia”, aby zobaczyć z bliska różne gatunki papug i je nakarmić. Parrot House powstał w 2017 roku. W pokoju mieszka kilkadziesiąt egzotycznych ptaków różnych gatunków. Kolorowe papugi latają między ludźmi, siadają im na rękach, ramionach, głowach i są bardzo towarzyskie. Można je głaskać i karmić karmą zakupioną w kasie.

Godziny otwarcia Papugarni: Poniedziałek – Piątek: 11:00 – 18:30 Weekend: 10:00 – 19:00

Cena: 4 miejsce za osobę

Adres: ul. Bitwy Białstockiej 7A 15–001, Białysto

Kilka faktów o Baltstogė

Białystok po litewsku i Białystok po polsku to największe miasto w północno-wschodniej Polsce, którego terytorium do 1513 r. należało do województwa trockiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, a do X wieku na tych terenach zamieszkiwało pobliskie nadbałtyckie plemię Litwinów – Jaćwingowie.

Do miasta można dojechać pociągiem, gdyż w 2016 roku ruszył bezpośredni pociąg Rail Baltica z Kowna do Białegostoku. Szkoda, ale w tym okresie kursuje tylko jeden pociąg tygodniowo, więc nie będzie można podróżować pociągiem w weekendy.

Białystok jest kolebką języka esperanto, ponieważ w tym mieście urodził się i wychował L. Zamenhof, twórca tego języka.

Dumą Białegostoku są parki, które wraz z lasami zajmują prawie 20% powierzchni. dzielnic miasta iz pewnością przynajmniej kilka z nich jest wartych odwiedzenia. Oprócz wspomnianego wcześniej Parku Pałacowego Branickich warto wybrać się do pobliskiego Parku im. Ks. Józefa Poniatowskiego, zwłaszcza jeśli odwiedza się go w ciepłym sezonie, ponieważ znajdują się tam oświetlone fontanny.

Zajrzyj na bloga po więcej pomysłów na wolny czas www.nerablogooro.lt.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *