Ingrida Šimonytė spotkała się w Kijowie z premierami Polski i Ukrainy

Jak poinformował Departament Komunikacji Rządu, premier Litwy rozmawiał z Mateuszem Morawieckim i Denysem Šmyhalisem na spotkaniu trójstronnym w Lublinie o dalszym wsparciu Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją militarną, oraz podkreślił zaangażowanie Rosji odpowiedzialności za systematycznie popełniane zbrodnie wojenne, odnotowując solidarność i wspólne cele Litwy, Polski i Ukrainy w Deklaracji Trójstronnej.

Laimas Penek / LRVK foto/Ingrida Šimonytė, Denysas Šmyhalis, Mateusz Morawieckis

„Cieszę się, że to spotkanie lubelskiej Trojki odbyło się tutaj, w Kijowie, stolicy wolnej Ukrainy, w kraju, który dziś broni się przed atakami agresora, skierowanymi przeciwko uporządkowanemu światu, który także stoi na straży samych zasad wolności i demokracji” – powiedziała premier I.Šimonytė. – Dlatego hasło, które przed wiekami jednoczyło nasz naród „Za waszą i naszą wolność” nie traci na znaczeniu do dziś – jest zobowiązaniem, że będziemy Na dzisiejszym spotkaniu potwierdziliśmy naszą zgodę na dalsze zacieśnianie współpracy trójstronnej, głównie w dziedzinie obronności i energetyki, a także na dochodzenie międzynarodowej odpowiedzialności Rosji za popełnione zbrodnie, w szczególności poprzez utworzenie Międzynarodowego Trybunału Śledczego w zbrodnie rosyjskiej agresji”.

Laimas Penek/LRVK photo/Ingrida Šimonytė w Kijowie

Laimas Penek/LRVK photo/Ingrida Šimonytė w Kijowie

Deklaracja Trójstronna potępia systematyczne zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie siły zbrojne, w tym ukierunkowane i masowe ataki na ludność cywilną i infrastrukturę publiczną oraz przymusowe przesiedlenia obywateli Ukrainy, w tym dzieci, z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji.

W oświadczeniu strony podkreślają potrzebę zwiększenia presji na Rosję poprzez sankcje międzynarodowe, ograniczenia jej zdolności do kontynuowania wojny i popełniania tych i innych zbrodni na Ukrainie oraz rozszerzenia międzynarodowej izolacji kraju agresora.

I. Šimonytė zapewniła, że ​​litewska pomoc dla Ukrainy, udzielona jeszcze przed rozpoczęciem inwazji wojskowej 24 lutego, przyznana z inicjatywy rządu, mieszkańców i przedsiębiorstw kraju, będzie nadal docierać do Ukrainy, pomagając jej stawić czoła trudnościom nadchodzącej zimy.

Laimas Penek/LRVK foto/Denysas Šmyhalis

Laimas Penek/LRVK foto/Denysas Šmyhalis

Premier zapowiedział na spotkaniu, że Litwa przeznaczy w najbliższym czasie 2 mln. Wsparcie o wartości w euro w celu zapewnienia funkcjonowania infrastruktury energetycznej. Litwa będzie również kontynuować pomoc humanitarną dla osób, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy na Ukrainie, ale pozostały w kraju.

Spotkanie premierów Trójkąta Lubelskiego, które odbyło się w sobotę w Kijowie, jest drugim od wprowadzenia formatu. I. Šimonytė zaprosiła na trzecie spotkanie, które odbędzie się na Litwie w przyszłym roku.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *