Altimus-Tech musi czekać na pozwolenie na eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Litewski oddział polskiej firmy projektowo-produkcyjnej systemów obrony powietrznej Altimus-Tech (dawniej LiTak-Tak) nie zakwestionował decyzji ministerstwa o przedłużeniu przeglądu licencji eksportowej ukraińskiego kontraktu wojskowego – orzekł sąd.

Wileński Rejonowy Sąd Administracyjny w dniu 3 lutego br. odmówić uwzględnienia skargi spółki na decyzję Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, ponieważ nie jest to dokument ostateczny i wiążący – powiedział sąd BNS.

Altimus-Tech próbował częściowo unieważnić okólnik odmawiający zmiany licencji eksportowej, którą złożył w grudniu ubiegłego roku. Ministerstwo poinformowało firmę, że śledztwo w sprawie jej wniosku zostało wszczęte w celu uzyskania dodatkowych danych i wniosków od policji.

Ministerstwo potwierdziło BNS, że wciąż oczekuje się na rozstrzygnięcie.

Na ich podstawie komisja może podjąć decyzję o przyznaniu licencji na towary strategiczne – czytamy w komentarzu resortu dla SNB.

Prawnik firmy Vitalija Lapina powiedział BNS, że w grudniu ub. roku starano się o licencje na przekazanie Ukrainie dwóch wyrzutni rakiet, które miałyby pomóc w wojnie z Rosją.

Udało nam się wystawić pozwolenie eksportowe na Ukrainę na większą ilość towaru, dwa starty rakietowe, a także kolejną dostawę, którą zdecydowaliśmy się przekazać Ukrainie. W ostatnim czasie ministerstwo częściowo uspokoiło decyzję ministerstwa o zawieszeniu śledztwa w sprawie wystrzelenia rakiety, ponieważ według niego wszczęto dwa dochodzenia administracyjne, które nie zostały jeszcze zakończone w celu ustalenia, czy sklasyfikowany jako broń, powiedział V. Lapina BNS.

Według niej zamierza skierować orzeczenie sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego Litwy.

w 2020 r. W kwietniu rząd ukraińskiego miasta LiTak-Tak, kierowany pośrednio przez Walerego Bogusławskiego i Sergija Perewarowa, zarzucił rządowi, że jest inwestorem, który nie odpowiada interesom bezpieczeństwa narodowego.

W sierpniu 2021 roku firma ponownie została oskarżona o nierespektowanie interesu bezpieczeństwa narodowego. W tym samym roku została zreorganizowana i połączona z polską firmą mons Altimus-Tech.

Firma starała się również o przyznanie państwu 848 000 euro na pokrycie kosztów przechowywania sprzętu wojskowego na specjalnych warunkach po zakazie działalności litewskiej armii w sektorze kontraktów wojskowych, ale sąd odrzucił wezwanie. Przedstawiciel BNS powiedział, że od decyzji będzie się odwoływać.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.