Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przez Polskę konstytucji UE

Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. Zdjęcie: Kenzo Tribouillard (AFP/Scanpix).

We wtorek Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie sądowe w sprawie orzeczenia polskiego Sądu Najwyższego z 2021 r., który stwierdził, że polska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa Unii Europejskiej.

Zmieniony 17 lutego

Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy na wniosek KE o wycofanie zabobonnych reform sądownictwa w Polsce.

Bruksela wielokrotnie ostrzegała rząd polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, że przeprowadzane przez nią reformy prawne podważają zasady praworządności w Europie, ale spotkała się z negatywną reakcją.

Polski Sejm, chcąc zażegnać konflikt z Brukselą, uchwalił w miniony piątek ustawę, która odwraca reformę całego systemu sądownictwa 14, ale prezydent A. Duda nie podpisał ustawy i „wysłał do Sądu Najwyższego, aby ocenił, czy jest zgodny z konstytucją.

We wtorek instytucje UE wszczęły formalne postępowanie prawne, twierdząc, że Varuva może zostać ukarany wysokimi grzywnami za zachowanie swoich władz.

Prawo UE musi być stosowane w całej Unii – stwierdziła Vera Jourova, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości, we wpisie o działaniach zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Sprawa opiera się na dwóch orzeczeniach wydanych przez polski Trybunał Konstytucyjny w lipcu i październiku 2021 r., które orzekły, że niektóre aspekty aktów prawnych uzgodnionych przez UE są niezgodne z polską konstytucją.

Bruksela określi również, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest bezpośrednio powiązana z tymi 36 miliardami. Potwierdzenie wsparcia finansowego na rzecz odbudowy Wspólnoty na rzecz odzyskania 19 EUR, przewidzianego w formie dotacji i pożyczek preferencyjnych.

Komisja Europejska twierdzi, że decyzje polskiego rządu wyraźnie podważają praworządność UE.

Zdaniem KE celem Komisji jest zapewnienie ochrony praw obywateli polskich i umożliwienie im korzystania ze świadczeń zapewnianych przez UE w taki sam sposób, jak wszyscy mieszkańcy UE.

Praworządność UE gwarantuje jednolite stosowanie prawa unijnego w całej Unii – dodała Komisja Europejska.

Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów ustanowionych przez poprzednie ustawy jako niezawisły i niezawisły sąd, zgodnie z opublikowanym oświadczeniem.

Polski twardogłowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zareagował bardzo ostro i oskarżył Unię Europejską o spiskowanie z Niemcami w celu podważenia niepodległości Polski i stworzenia scentralizowanej federacji.

wniosek i dane w tej sprawie mają na celu zniesienie państwowości Polski, w której się znajdujemy, w rozumieniu polskiej konstytucji – dodał.

Varuva został już skazany na zapłacenie UE dziennych grzywien w wysokości miliona euro za nieprzestrzeganie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który wzywa do zmiany prawnych procedur dyscyplinarnych.

obecnie grzywna wynosi 440 milionów. euro, z czego część zostanie wykorzystana na unijne wsparcie finansowe dla Polski.

Jak donosi Rzeczpospolita, we wtorek Sejm uchwali ustawę znoszącą kolegium dyscyplinarne Sądu Najwyższego oraz 14 uchwalonych wcześniej ustaw o reformie sądownictwa, ale ustawy nie podpisze prezydent RP Andrzej Duda.

[{„title”:”Lenkijos Seimas atauk prietaringai vertint teism reform”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/02/08/lenkijos-seimas-atsauke-priestaringai-vertinta-teisimu-reforma”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067]}]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.