Mistrzostwa organizowane są przez cztery polskie miasta – Kraków, Gdańsk, Katowice i Płock oraz pięć szwedzkich miast – Sztokholm, Malmö, Göteborg, Jönköping i Kristianstad.

Mecz otwarcia odbył się w Katowicach, a finał 29 stycznia. zostanie rozegrany w Sztokholmie.

W meczu otwarcia reprezentacja Polski, gospodarz turnieju, wspierana przez 10 000 widzów, spotkała się z mistrzami Francji w piłce ręcznej igrzysk olimpijskich w Tokio. Po zaciętej walce Polacy musieli uznać wyższość tytułowych rywali 24:26 (13:14).

W czwartek rozegranych zostanie siedem kolejnych meczów.

32 reprezentacje narodowe zostały podzielone na osiem grup. Do drugiej rundy awansują po trzy najlepsze drużyny z każdej grupy.

Tytułu mistrza świata broni reprezentacja Danii, która po raz trzeci z rzędu stawia sobie za cel zdobycie złotych medali. Do tego czasu żadnemu zespołowi nie udało się trzykrotnie zdobyć mistrzostwa świata.

Miano najsilniejszej drużyny narodowej na świecie zdobywała najczęściej drużyna francuska. Francuzi zostali nawet mistrzami 6 razy. Szwecja i Rumunia zdobyły po 4 złote medale.

Reprezentacja Litwy w piłce ręcznej mężczyzn po raz pierwszy uczestniczyła w ostatniej fazie mistrzostw świata w 1997 roku. Litewscy piłkarze ręczni trenowani przez mistrza olimpijskiego i mistrza świata Valdemara Novickiego zajęli 10. miejsce na mistrzostwach świata odbywających się w Japonii.

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata nie zabraknie także litewskich akcentów. Ocenią go Vaidas Mažeika i Mindaugas Gatelis, para litewskich sędziów. To ich czwarte mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn. Wcześniej Litwini sędziowali w 2009, 2015 i 2017r. w mistrzostwach.