Jak brzmi muzyka majestatycznych Alp Szwajcarskich? Wiąże się to prawdopodobnie z unikalnymi znakami kulturowymi – górską pieśnią (jodłowaniem) i rogiem alpejskim. Koncert „Swiss Alpine Music” będzie niepowtarzalną okazją do usłyszenia zarówno śpiewu gór (jodłowania), jak i dźwięku rogu alpejskiego w sali koncertowej w Kłajpedzie już w ten piątkowy wieczór.
Stał się symbolem kraju
Program wzbogacony o te oryginalne przyprawy przygotowała Kłajpedzka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Mindaugasa Bačkausa. Pomysł na program podsunął mu jego wieloletni przyjaciel w orkiestrze, szwajcarski dyrygent Kaspars Zehnderis.
Wybrał solistkę znaną wszystkim Szwajcarom jako „Miss Helvetia”, czyli Barbarę Klossner. Stała się symbolem Szwajcarii i jest związana tradycją, a jej występy z okazji święta narodowego kraju i innych ważnych okazji stają się głównym tematem wydarzeń. Pierwsze lekcje jodłowania otrzymała od swojej mamy, a także uczyła się u innych specjalistów w tej konkretnej piosence. Studiował w Lucerne School of Performing Arts, a także pobierał lekcje śpiewu klasycznego i dyrygentury. Od 2008 roku, kiedy sztuka jodłowania stała się szczególnie popularna w Szwajcarii, całą swoją działalność poświęca pielęgnowaniu i szerzeniu tradycji tego wyjątkowego zjawiska kulturowego.
Sposób śpiewania
Jodłowanie to styl śpiewu powszechny w górzystym regionie Szwajcarii (a także w Austrii i Niemczech) oparty na częstych i nagłych zmianach rejestrów niskich (klatka piersiowa) i wysokich (głowa). Samogłoski a, o są zwykle śpiewane w dolnym rejestrze, a e, i w wysokim rejestrze, co daje dźwięk falsetu.
W Szwajcarii odbywają się krajowe festiwale jodłowania, w których często bierze udział panna Helvetia. Gra także główną rolę w jedynym na świecie musicalu o jodłowaniu, Stilli Zärtlichkeite. Od 2016 roku występuje na różnych scenach w Szwajcarii. Miss Helvetia Jodeling Album E Guete – Bon appétit 2018 Zajął pierwsze miejsce na szwajcarskich listach przebojów.
Solistce podczas koncertu towarzyszyć będzie jej głos, jej rodak Tobias König zagra na tajemniczym rogu alpejskim i instrumentach klasycznych (fortepian, saksofon, trąbka). Klasycznie wyszkolony muzyk często wykonuje szwajcarskie pieśni ludowe i występuje z Miss Helvetią.
Długoletni przyjaciel
W grudniu ubiegłego roku K. Zehnder wziął udział w programie jubileuszowym 30-lecia Kłajpedzkiej Orkiestry Kameralnej, gdzie grał na flecie, a teraz przyjechał go poprowadzić. Z powodzeniem łącząc karierę dyrygenta i flecisty, utalentowany szwajcarski muzyk regularnie występuje w najważniejszych europejskich salach koncertowych i na festiwalach. Obecnie jest dyrygentem Orkiestry Filharmonii Hradci Králové. dyrygent (Czechy), przez 10 lat były pierwszy dyrygent Orkiestry Symfonicznej Solothurn w Biel (Szwajcaria). Występował z różnymi orkiestrami szwajcarskimi, francuskimi, polskimi, hiszpańskimi, rumuńskimi, tajwańskimi i litewskimi.
K. Zehnder przygotowuje i reżyseruje inscenizacje oper klasycznych i współczesnych w różnych teatrach europejskich. Jako flecista pasjonuje się również muzyką kameralną i często grał z Ensembles mit vier i Paul Klee Ensemble.
Pojawi się na festiwalu
Przez dwie dekady K. Zehnderis prowadził prestiżowy festiwal „Murten Classics”, na którym dwukrotnie wystąpiła Kłajpedzka Orkiestra Kameralna. K. Zehnder jest także dyrektorem artystycznym festiwalu „klangantrisch” w Rigisbergu. Nawiasem mówiąc, ten program Kłajpedzkiej Orkiestry Kameralnej i wyjątkowa „Miss Helvetia” zostaną wykonane na tym festiwalu w czerwcu. Będzie to trzeci występ Orkiestry Kłajpedzkiej na imprezie prowadzonej przez K. Zehndera, podczas której orkiestra zaprezentuje trzy różne programy.
Dzięki temu programowi Kłajpedzka Orkiestra Kameralna znacznie poszerzy horyzonty stylistyczne swojego repertuaru i po raz pierwszy na Litwie podjęła bezprecedensowe wyzwanie twórcze. Śpiew górski (jodłowanie) przy akompaniamencie orkiestry kameralnej jest rzadko słyszany w salach koncertowych na całym świecie. Kłajpedzki kompozytor Rimantas Giedraitis stworzył aranżacje specjalnie na potrzeby tego programu.
Koncert zaczyna się o 18:30.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.