Sala wystawowa Centrum Komunikacji Kulturalnej w Kłajpedzie (KKC) w ten piątek o 17:30. o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa „Apeiron” Roberta B. Liska i Mirosława Chudego. Odbędzie się występ RB Liska „Nieprzewidywalne”.
Obraz i dźwięk
Apeiron Project RB Liseko i M. Chudy bada, w jaki sposób technologia zmienia ludzkie zachowanie i co to znaczy być człowiekiem, gdy nasze życie jest zdominowane przez technologię cyfrową. Artyści używają algorytmów uczenia maszynowego do tworzenia wielkoskalowych obiektów wizualnych i projekcji. Program, wyszkolony w selekcji danych z codziennego życia artystów, przekształca strumienie informacji w wizualne utwory muzyczne i wideo. Zainstalowana praca, która modyfikuje funkcje przestrzeni i zachowania ludzi, którzy się tam znajdują, daje możliwość nowych i nieoczekiwanych pomysłów i relacji.
Historie życia, chorób, wojen, opowieści o świecie, sytuacjach, ludziach, systemach… Jeszcze nigdy nie byliśmy tak obserwowani jak teraz, gdy rezygnujemy z prywatności i wolności, autonomii na rzecz cyfrowego życia. Nasze urządzenia, aplikacje i stojące za nimi firmy są śledzone. Nasze dane nie tylko stały się walutą, ale także zmieniają naszą fizyczną egzystencję na świecie. Artykuł krytycznie odnosi się do międzykulturowych idei prywatności i zaufania w odniesieniu do sztucznej inteligencji (AI) i innych technologii opartych na danych. Skala gromadzonych i analizowanych danych jest znacznie większa niż funkcje śledzenia i monitorowania, co pozwala na predykcyjną kontrolę informacji. Projekt wzmacnia poczucie utraty poczucia rzeczywistości przez użytkownika poprzez częściowe niszczenie danych, fałszywych danych, obrazów, filmów, dźwięków i tekstów.
RB Lisek pracuje nad nowymi metodami syntezy obrazu z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Spektakl artysty „Nieprzewidywalny” zawiera neuronowe równania różniczkowe do syntezy audiowizualnej. Równania te są podstawowym językiem wszystkich praw fizycznych związanych z różnymi schematami ruchu.
O Autorach
Robert B. Lisek, artysta, matematyk i kompozytor, koncentruje się na sieciach, systemach i procesach obliczeniowych, biologicznych i społecznych. Zaangażowany w liczne projekty z zakresu mediów, kreatywnego opowiadania historii i sztuki interaktywnej. RB Lisek jako jeden z pierwszych zainteresował się sztuką opartą na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Tworząc sztukę postkonceptualną opartą na oprogramowaniu i metadanych, celowo wymyka się kategoryzacji. Artysta jest także kompozytorem muzyki współczesnej, licznych projektów i partytur związanych z muzyką spektralną, koncertową, muzyka futurystyczna i skrzyżowanie hałasu, autor. RB Lisek jest założycielem Laboratorium Badań Podstawowych i ACCESS Art Symposium. Zorganizował 300 wystaw i koncertów m.in. w Karlsruhe, Nowym Jorku, Amsterdamie, Rotterdamie, Stambule, Wenecji, Warszawie, Madrycie, Los Angeles.
Pan Chudy studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 80. wraz z innymi przedstawicielami ruchu nowego języka wizualnego. Podczas studiów założyli mityczny klub „Linda”. W 1987 roku, tuż przed ukończeniem studiów, pan Chudy wyjechał do Aten, gdzie pracował do 1990 roku. Studiował na ASFA, jednej z głównych Arte Povera obecni przedstawiciele kariery Janna Kounnella. To początek nowego języka wizualnego, który przyjmuje całe pokolenie, jego formatami są reportaż i instalacja, malarstwo, rozciągnięte na marginesie jak notatka. 1990-2007 mieszkał w Toronto i Chicago. Obecnie artysta mieszka i pracuje w Miami w USA.
Wystawa będzie czynna do 26 marca.
Godziny otwarcia hali wystawowej KKKC (Didižiji Vandens g. 2): od środy do niedzieli od 11:00 do 19:00 (nieczynne w święta).
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.