Ikony na skrzynkach z amunicją są wystawione w muzeum

w Muzeum Historii Małej Litwy w Kłajpedzie (ul. Dižioji Vandens 2) 7 lutego. 17:30 prezentowana będzie wystawa „Ikony na skrzynkach z amunicją” z cyklu „Pietitus”. Jej twórcami są artyści z Kijowa: malarka, ilustratorka książek Sonya Atlantova oraz malarz, pisarz, krytyk sztuki Ołeksandr Klimenka (pseudonim twórczy – Olaf Clemensen).

Wydarzenie zgromadzi dwoje autorów, a także dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, który organizuje wystawę, Dorotę Mamaj, pierwszego radcę Ambasady RP, oraz koordynatora projektu Andrzeja Kierulisa. Podczas wernisażu poezja O. Zabrzmi Klimenko, który został przetłumaczony na język litewski, a część wierszy przeczyta poetka Klaipėda Jūratė Sučylaitė.

Na wystawie planowane jest wystawienie 19 ikon, wszystkie zostaną sprzedane, a zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie Ukrainy.

„W 2014 roku, gdy zaczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, trzeba było jakoś przeżyć horror wojny, a O. Klimenka, kierując się tym pragnieniem, zaczęła malować kanoniczne prawosławne ikony – znaki obecności Boga z ludźmi, światłem i nadzieję.Mając już dużo pracy w dziedzinie sztuki monumentalnej, a mianowicie sakralnego malarstwa ściennego, O. Klimenka przeszedł na malowanie ikon kameralnych – wizerunków świętych, które podarował obrońcom Donbasu.Pewnego razu podczas wizyty w jednym z batalionów w rejonie konfliktu artysta zauważył, że konstrukcja wieczka i spodu drewnianych skrzynek do przechowywania amunicji była bardzo podobna do desek używanych do malowania ikon. Po przywiezieniu skrzyni do Kijowa namalował pierwszą „wojnę ikona” – wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Ikony na skrzynkach z amunicją przedstawiają część wojennej rzeczywistości – na ich chropowatej, niezagruntowanej powierzchni – ślady uderzeń młotkiem, wyrwania, a nawet postrzału. Drewniane skrzynie, które zawierają pasy z amunicją, niosą granaty i rakiety do niszczenia ludzi i ludzkiego stworzenia, kultury śmierci. Ikona jest przeciwieństwem śmierci. Święty obraz Chrystusa, Matki Bożej lub świętej do życia i komunii. Transformacja tworzonego doświadczenia wojny przerodziła się w chęć otwarcia oczu tym, którzy postrzegają wojnę na Ukrainie jako zjawisko odległe, bardziej wirtualne niż realne. Wystawy wizerunków świętych na skrzynkach z amunicją, które zaczęły powstawać, pozwoliły zrobić kolejny krok: sprzedając dzieła można przyczynić się do leczenia ran wojennych poprzez wsparcie finansowe ruchomych punktów szpitala wojskowego. Malowanie ikon na skrzynkach z amunicją, zdaniem autorów, oznacza zwycięstwo życia i życia nad śmiercią” – powiedziała badaczka sztuki dr Jurgita Kristina Pačkauskienė („Ikony na skrzynkach z amunicją” / „7 dni sztuki”, nr 16(1423 ), 22.04.2022).

Ekspozycja muzealna będzie czynna do 11 marca.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *