Zdjęcie stowarzyszenia EPA-Elta.
Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin, który rok temu wydał rozkaz ataku na Ukrainę, mówi z kolei o rzekomo „sprawiedliwej” wojnie przeciwko kolektywnemu Zachodowi. Władca Kremla stara się uciszyć wszystkie przeciwne mu głosy, ale jednocześnie rosyjska gospodarka odczuwa dotkliwe skutki sankcji ogłoszonych w związku z wojną. Mimo zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej armii na pokojową Ukrainę, niektóre kraje europejskie nadal odmawiają trwałego zerwania więzi z Moskwą.
Skutki wojny na wielką skalę odbiły się echem na Starym Kontynencie, który w zeszłym roku odnotował bezprecedensowy wzrost cen energii. Wojna znacząco zmieniła też stosunki handlowe z Rosją, które przekształciły się w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Politico przedstawia statystyki za 12. miesiąc wojny na pełną skalę.
Kryzys humanitarny
Publikacja zauważa, że pełna inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała ogromny kryzys humanitarny. Szacuje się, że wojna pochłonęła 21 293 ofiar śmiertelnych w ciągu roku, a od 15 lutego 8,1 miliona ludzi opuściło kraj i zostało uchodźcami wojennymi. Ukraińcy. Politico zwraca jednak uwagę, że kraje i instytucje UE zadeklarowały do tej pory wsparcie finansowe, humanitarne i militarne dla Ukrainy w wysokości 54,9 mld. euro.
Cena wojny
Według oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) gospodarka Ukrainy w 2022 roku skurczyła się o ponad jedną trzecią. W tym czasie szkody w ukraińskiej infrastrukturze szacowano na co najmniej 130 miliardów dolarów. euro. Według Kijowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego ponad 150 000 nieruchomości zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych na Ukrainie w ciągu roku wojny na pełną skalę wywołanej przez Rosję. domów mieszkalnych, ponad 300 szpitali i ponad 3 tysiące placówek oświatowych.
W tej chwili szkody dla ukraińskiego sektora rolnego nie ograniczają się do infrastruktury. Kijowski Uniwersytet Ekonomiczny szacuje, że do listopada 2022 roku dodatkowe szkody pośrednie wyniosą 32,3 miliarda. euro. „Politico” przypomina, że od lutego do lipca ubiegłego roku Rosja wprowadziła blokadę ukraińskich portów morskich, którą zniesiono dopiero po zawarciu czterostronnego porozumienia o możliwości wznowienia eksportu. Jednak od tego czasu Rosja wielokrotnie groziła wycofaniem się z traktatu.
Wojna zniszczyła również zasoby naturalne Ukrainy i spowodowała ogromne zanieczyszczenie kraju. Ministerstwo Środowiska w Kijowie szacuje, że szkody wyrządzone naturze wynoszą obecnie około 48 miliardów dolarów. euro.
Wsparcie dla Ukrainy
Po rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę inwazji na Rosję wiele krajów świata ruszyło z pomocą Ukrainie. Pod względem zobowiązań finansowych, humanitarnych i wojskowych wobec zaatakowanego kraju liderem pozostają Stany Zjednoczone, które do końca stycznia zadeklarowały Kijowowi pomoc w wysokości ponad 73 mld dol. euro. Wtedy kraje i instytucje UE zobowiązały się do przekazania pomocy o wartości 48,5 mld. euro.
Według Politico Wielka Brytania (UK) i Niemcy prowadzą w rankingach państw europejskich pod względem łącznej wielkości deklarowanego wsparcia. Jednak pod względem produktu krajowego brutto (PKB) jak dotąd najwięcej pomocy udzieliły kraje bałtyckie i Polska.
Poważne konsekwencje
Szacuje się, że w ciągu roku wojny na pełną skalę zadeklarowano przeciwko Rosji ponad 11 000. sankcje – w ten sposób kraj ten stał się najbardziej sankcjonowanym krajem na świecie. Pod względem liczby wprowadzonych dotychczas sankcji również przodują Stany Zjednoczone (1948). Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria (1782), Kanada (1590), Wielka Brytania (1429), UE (1390), Francja (1324), Australia (945) i Japonia (919).
pułapki energetyczne
Potrzeba było czasu i dalszej eskalacji sankcji, aby Rosja zaczęła odczuwać konsekwencje sankcji. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest to, że w ubiegłym roku odnotowano jeszcze duże uzależnienie UE od rosyjskiego gazu. Wojna zmieniła jednak zaopatrzenie bloku w surowce energetyczne i doprowadziła do zastosowania tutaj skroplonego gazu ziemnego (LNG). Według dostępnych danych po 2022 roku przepływy gazu ze wschodu zmniejszyły się i zaczęły rosnąć z północy.
Nie zgadzasz się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale niegrzeczne komentarze będą automatycznie usuwane bez przeprosin.
Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy wulgarnych, wulgarnych, nie na temat, podpisanych cudzym nazwiskiem, sprzecznych z prawem, propagujących spam lub nawołujących do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą po odlocie jak wróbel zamienić się w byka o wadze tony – na żądanie udostępnimy Twoje dane służbom specjalnym Litwy.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”