Produkcja w elektrowniach wodnych i wiatrowych utrzymuje stabilne hurtowe ceny energii elektrycznej

Zdjęcie: Linas Butkaus (VŽ).

Od 20 do 26 lutego średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy Nord Pool spadła o 6% ze 111 do 105 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie iw Estonii hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama – 105 EUR/MWh, według operatora sieci przesyłowej energii elektrycznej „Litgrid”.

„Na początku tygodnia upalna i wietrzna pogoda doprowadziła do niskiego zużycia energii elektrycznej i wyjątkowo wysokiej produkcji z elektrowni wiatrowych, co spowodowało, że średnia dzienna cena energii elektrycznej osiągnęła w poniedziałek tylko 86 EUR/MWh. Jednak chłodniejsza pogoda w w środku tygodnia zwiększone zużycie i słaba generacja wiatrowa doprowadziły do ​​wzrostu hurtowej ceny energii elektrycznej, która w środę osiągnęła 144 EUR/MWh.” , powiedział Liutauras Varanavičius, dyrektor działu strategii Litgrid. w raporcie.

Według niego, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną uruchomiono elektrociepłownie w Rydze, zwiększyła się też produkcja elektrowni wodnych. Dzięki bezchmurnej pogodzie elektrownie słoneczne wytworzyły podczas czwartkowego obiadu do 200 MWh.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu wzrosło o 4% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 221 GWh do 230 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczały 34% krajowego zużycia energii elektrycznej.

Na Litwie w zeszłym tygodniu produkcja elektrowni wiatrowych spadła o 14%, z 45 GWh do 39 GWh. Produkcja elektrowni cieplnych spadła o 6% z 15 GWh do 14 GWh, podczas gdy produkcja elektrowni wodnych pozostała stabilna na poziomie około 21 GWh. Elektrownie cieplne wytwarzały 18% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, elektrownie wiatrowe – 50%, elektrownie wodne – 27%, a pozostałe elektrownie – 6%.

Według relacji import/eksport (netto) 68% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 1%, z 204 GWh do 206 GWh. Różnicując import kraju, 54% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 41% importowano przez granicę z Łotwą, a pozostałe 5% pochodziło z Polski.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *