Niniejsze posiedzenie Komitetu Wykonawczego ma na celu przygotowanie zwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego LTOK, które odbędzie się 24 lutego. odbędzie się w Wilnie.
Ubiegły rok upłynął pod znakiem doniosłej zmiany nie tylko w finansowaniu sportów olimpijskich, ale także w LTOC. Po przyjęciu przez Sejm poprawek do ustawy o loteriach, do tego czasu 8% przeznacza się na ruch olimpijski. z kapitału obrotowego spółki „Olifėja” od 2022 r. trafia do budżetu państwa w lipcu. Całym finansowaniem sportu zajmowało się państwo.
Przychody LTOK w zeszłym roku wyniosły 10,8 mln. euro. Większość – 5,86 mln. euro – stanowiły 8 proc. z kapitału obrotowego spółki „Olifėja”, który LTOK otrzymał 1 lipca. Dywidendy wypłacone przez UAB „Olifėja” zarządzaną przez LTOK w ubiegłym roku wyniosły 4,1 mln. euro.
Inne dochody to celowe dotacje od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Wydatki LTOK w ubiegłym roku wyniosły 7,55 mln. euro. Większość – 5,35 miliona. euro – przeznaczono na finansowanie sportów olimpijskich.
„Możemy się cieszyć, że przychody przekroczyły plan. Było to oczywiście spowodowane sprzedażą losów, które były dość trudne do przewidzenia ze względu na zmiany podatkowe. Udało nam się również zaoszczędzić pieniądze, co w tej chwili jest bardzo ważne” – powiedział skarbnik LTOK Dariusz Czerka.
Oczekuje się, że w tym roku LTOK będzie otrzymywać wyłącznie dochody z dywidend wypłacanych przez Olifėja UAB oraz dotacji celowych od MKOl i EOK. Oczekuje się łącznie 3,8 miliona. Obrót w EUR, z czego 3,4 mln dywidend w wysokości EUR.
Najwięcej wydatków przewiduje się w tym roku na sporty olimpijskie – 1,88 mln. euro. Środki te zostaną wykorzystane na przygotowania w 2024 r. na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, udział w Zimowych i Letnich Olimpijskich Festiwalach Młodzieży Europy, Igrzyskach Europejskich w Krakowie oraz Światowych Igrzyskach Plażowych organizowanych przez ANOC w Indonezji.
Chociaż dochody LTOC spadły w tym roku o ponad połowę, pomoc dla federacji sportowych została już przewidziana w projekcie budżetu decyzją Komitetu Wykonawczego: planowane są jednorazowe dotacje w wysokości 790 000 dla sportów olimpijskich, partnerów uznanych przez LTOC i federacje sportowe zarejestrowane w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. euro.
„Rozumiemy, że zmiany w finansowaniu dokonane w zeszłym roku nie były łatwe ani dla nas, ani dla federacji sportowych. Mamy nadzieję, że dotacje sfinansują wymagane przez państwo 5 proc. Kapitał własny z funduszy publicznych W obecnej sytuacji widzimy, jak nasze dochody idą w dół, ale postaramy się pomóc federacjom tak bardzo, jak tylko możemy.
Rozumiemy, że ta pomoc jest bardzo ważna. Chociaż te dotacje miały dotrzeć do federacji dopiero po sesji Zgromadzenia Ogólnego, otrzymaliśmy co najmniej dziesięć próśb o szybsze otrzymanie pieniędzy, ponieważ wciąż musimy płacić za obozy i zawody, czekając na dofinansowanie z budżetu państwa” – powiedział LTOK. Prezydent Daina Gudzinevičiūtė. .
Dochody Litewskiego Funduszu Olimpijskiego (LOF) w 2022 roku wyniosły 1,3 mln euro. Koszty – prawie 1 milion. euro. Większość środków przeznaczono na organizację imprez, współpracę ze sponsorami, rozwój marki „LTeam” zrzeszającej litewską drużynę olimpijską. Organizacja planuje zebrać w tym roku ponad 300 tys. dochód w euro.
„W 2022 roku przekroczyliśmy plan dochodów, a wydatki były niższe od zakładanych. Jednak w tym roku prognoza nie jest już tak optymistyczna. Po nowelizacji ustawy o loteriach z grona partnerów LOF zniknął największy sponsor „Euloto”, tegoroczny plan jest więc dużo skromniejszy.
Oczywiste jest, że fundusz potrzebuje zmian i my to zrobimy” – powiedziała Lina Minderienė, dyrektor LOF.
Członkowie komitetu wykonawczego zatwierdzili skład komisji mandatowej oraz sekretariat sesji. Przewodniczący Komitetu Audytu LTOK, Algimantas Bražys, przedstawił trwający audyt.
– Nie mam jeszcze komentarza – powiedział. Justina Stašaitytė, autoryzowany przedstawiciel UAB PricewaterhouseCoopers, również potwierdziła, że audyt LTOK przebiega sprawnie, nie stwierdzono żadnych naruszeń.
Na spotkaniu zaprezentowano LTOK 2023. projekt planu operacyjnego. W tym roku zaplanowano rekordową liczbę imprez olimpijskich. Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbędzie się w tym miesiącu we włoskim regionie Friuli-Wenecja Julijska. Latem w Słowenii czeka Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, w Polsce odbędą się Igrzyska Europejskie, a Litwa po raz pierwszy weźmie udział w Światowych Igrzyskach Plażowych ANOC w Indonezji.
Litewska delegacja wyjeżdża w piątek na festiwal do Włoch. Litwa będzie reprezentowana przez rekordową drużynę 18 zawodników, w tym po raz pierwszy reprezentanci narciarstwa dowolnego. Festiwal odbędzie się w dniach 21-28 stycznia. W 14. imprezie sportowej weźmie udział 1280 młodych sportowców z 47 krajów. Podobnie jak w zeszłym roku, w festiwalu nie wezmą udziału przedstawiciele Rosji, która rozpętała wojnę na Ukrainie, oraz wspierającej jej działania Białorusi.
Lider LTOK D. Gudzinevičiūtė podzielił się także informacjami o rozdaniu nagród Polski Sportowiec Roku, które odbyły się w Warszawie. Podczas imprezy otrzymała medal międzynarodowych nagród sportowych „Złota Mangusta”.
Międzynarodowe nagrody „Złota Mangusta”, zainicjowane przez Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy, mają na celu uhonorowanie osób i organizacji na całym świecie, które wnoszą znaczący wkład w rozwój sportu. Od 2009 roku nagrody wręczane w Odessie (Ukraina) zostały włączone do tegorocznej Gali Polskich Nagród Sportowych ze względu na trwającą wojnę rosyjską na Ukrainie.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”