3 maja w Filharmonii Narodowej zjednoczy się litewska i polska kultura muzyki symfonicznej

Konstytucja 3 Maja jest główną ustawą Rzeczypospolitej Obojga Narodów, uchwaloną przez Sejm Republiki Litewskiej i Polski (Žečpospolita) w 1791 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów uważana jest za pierwszą konstytucję napisaną w Europie i druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych Ameryki), która weszła w życie dopiero w 1792 r. w drugiej połowie została zniesiona przez Konfederację Targovica wspieraną przez wrogą Rosję. Muzyczne połączenie kultur polskiej i litewskiej czeka na publiczność podczas koncertu poświęconego Dniu Konstytucji Obojga Ludów.

Koncert rozpocznie się poematem symfonicznym „Lietuviška Rhapsody” („Rapsodia litewska”) kompozytora urodzonego na Wileńszczyźnie, ale studiującego muzykę w Warszawie. Ten pięcioczęściowy utwór jest bardzo osobistą i przemyślaną refleksją na temat litewskich korzeni kompozytora. Tworząc ją, autor nie tylko pamiętał zasłyszane w dzieciństwie litewskie pieśni ludowe, ale także poprzez muzyczne dźwięki przekazał swoje przeżycia z dzieciństwa na Wileńszczyźnie – jak powiedział, utwór odzwierciedla smutek i smutek wiecznej niewoli. Większość autentycznych melodii pieśni ludowych litewskich i białoruskich, wykorzystanych w partyturze utworu, pan Karłowicz zebrał podczas wakacji w rodzinnym majątku na Litwie.

Romantyczną „Rapsodię litewską” na scenie Litewskiej Filharmonii Narodowej zastąpi I Koncert skrzypcowy Karolisa Szymanowskiego. 1. Opus ten uważany jest za jedno z pierwszych współczesnych skrzypiec koncertowych, które nie przestrzega systemu tonalnego i odrzuca estetykę romantyczną. Podczas komponowania K. Szymanowski konsultował się ze słynnym rosyjskim skrzypkiem Pawłem Kochańskim, który napisał kadencję do Koncertu skrzypcowego. Obaj należeli do grupy „Młodej Polski”, do której należeli kompozytor Mieczysław Karłowicz i poeta Tadeusz Miciński. Wiersz tego ostatniego „Noc Majowa” stał się jednym ze źródeł inspiracji dla Koncertu skrzypcowego.

Partię solową koncertu wykona dobrze znana słuchaczom koncertów Filharmonii skrzypaczka Dalia Kuznetsovaitė. Laureat prestiżowych międzynarodowych konkursów (m.in. Henryk Szeryng i Johannes Brahms), uczestnik znanych festiwali, podziwiany nie tylko przez publiczność litewską i zagraniczną, ale także przez jury międzynarodowych konkursów jako solista i członek różnych zespołów kameralnych, odważnie podejmuje różnorodne repertuarze, koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego nie jest więc wyjątkiem.

W drugiej części wieczoru muzyki symfonicznej zabrzmi romantyczny duch I Symfonii Roberta Schumanna. 4 d-moll. Uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł R. Schumanna.

Koncert poprowadzi polski dyrygent i kompozytor Antoni Witas, który studiował kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego i Nadii Boulanger. Biografia dyrygenta obejmuje współpracę z wieloma światowej sławy zespołami muzyki symfonicznej, takimi jak Filharmonia Berlińska, BBC Symphony, London Philharmonic i innymi orkiestrami. Nagrano ponad 90 płyt CD, większość z nich została wydana przez prestiżowe wydawnictwo Naxos. Wytwórnia. A. Witas skupia się na XX wieku. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie także polski repertuar muzyczny, w tym dwa jego opusy.

Koncert „Lithuanian Rhapsody. Antoni Wit, Dalia Kuznecovaitė i LNSO” odbędzie się w piątek, 3 maja o godz. 19:00. w Sali Wielkiej Filharmonii.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *