22 listopada Święta i inne ciekawostki – Respublika.lt

22 listopada – Św. Cecylia, Święto Muzyków. W Europie św. Cecylia była uważana za patronkę organistów, twórców instrumentów, muzyków, śpiewaków i poetów.

Własny imieniny Cilė, Cecilija, Cecilijus, Cecilius, Cilas, Cilė, Dargintė, Laimutis, Steikintas, Suvaidas, Suvaidė, Suvainas, Suvainė świętują dzisiaj.

Ten dzień:

W 1893 r. władze carskie rozprawiły się z wierzącymi z parafii Kražiai, którzy stawiali opór władzom. Zginęło 9 osób, około 50 zostało rannych, 330 zostało przesłuchanych, a 71 stanęło przed sądem.

w 1905 r. powstał Związek Chłopów Litewskich.

w 1999 r. pierwszych sześciu alumnów wileńskiego seminarium duchownego – diakonów – przyjęło święcenia kapłańskie.

W 2000 roku w Kownie, przy Szpitalu Czerwonego Krzyża, otwarto pierwszy na Litwie oddział psychoterapii psychodynamicznej.

W 2001 roku w Mińsku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwami Kultury Litwy i Białorusi.

W 2002 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki George W. Bush i jego żona Laura Bush przybyli do Wilna, aby pogratulować narodowi litewskiemu zaproszenia kraju do członkostwa w NATO oraz spotkać się z przywódcami trzech państw bałtyckich. Oficjalne spotkania odbyły się 23 listopada.

W 2003 roku w Mariampolu odsłonięto pomnik partyzantów okręgowych „Tauro”, którzy walczyli na Suwalszczyźnie w latach 1944–1955. W powojennych walkach zginęło około 7 tys. zwolenników tego okręgu i ich kontaktów.

W 2006 roku królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II i jej mąż Filip, książę Edynburga, w liście do Sejmu złożyli szczere podziękowania za zorganizowanie tej pamiętnej wizyty. Brytyjska para królewska odwiedziła Litwę w 2006 roku od 16 do 18 października.

w 2007 r. W Sejmie wspominano pamięć profesora Kazimierosa Antanavičiusa, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy. 25 listopada skończyłby 70 lat.

w 2010 r. W folwarku Miknių-Pėtrėčiai we wsi Mėnaičiai, powiat Radviliškis, w 1949 r. otwarto Litewską Radę Walki o Wolność. 16 lutego Pomnik Deklaracji Niepodległości. Pomnik, składający się ze zrekonstruowanego bunkra dowództwa litewskiej partyzantki, poddasza nad bunkrem i pomnika znajdującego się obok bunkra, poświęcił biskup ordynariusz armii litewskiej Gintaras Grušas.

w 2012 r. prozaik i eseista Giedra Radvilavičiūtė otrzymała w tym roku wraz z jedenastoma innymi pisarzami Nagrodę Literacką Unii Europejskiej w Brukseli.

w 2013 roku na budynku nr 9 przy Alei Giedymina w stolicy odsłonięto tablicę przypominającą o przywróceniu w tym budynku armii litewskiej. W budynku Alei Czasu Jurgis nr. 11 mieściła się tu Rada Litewska i I Ministerstwo Obrony Narodowej. W tym budynku zarejestrowano także pierwszych ochotników do wojska.

w 2019 r. w Wilnie odbył się państwowy pogrzeb dowódców i uczestników powstania 1863-1864. W uroczystej ceremonii pochówku przywódców powstania Zigmantasa Sierakauskasa i Konstantinasa Kalinauskasa wzięli udział także prezydenci Litwy i Polski Gitanas Nausėda i Andrzej Duda z żonami, wicepremier Białorusi Igor Petrišenka, przedstawiciele rządów Ukrainy i Łotwy. jak 18 innych rebeliantów. W kaplicy cmentarza Rasa pochowani są uczestnicy powstania.

Cytat dnia: „Zwlekanie jest złodziejem czasu” (E. Jung).

Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!
Żadnych obraźliwych komentarzy, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy niewykształconych, niegrzecznych, nie na temat, podpisanych w imieniu innej osoby, naruszających prawo, promujących spam lub nawołujących do przestępstwa. Jeżeli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje słowa po odlocie niczym wróbel mogą zamienić się w ważącego tonę byka – Twoje dane przekażemy na żądanie służb specjalnych Litwy.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *