Własny imieniny Dziś świętują Eidvilas, Gervilas, Gervilė, Gervyda, Gervydas, Geržada, Geržadas, Getautė, Liza, Modesta, Modestas.
2 października – Dzień Policji (anioły stróże). Dzień kultury fizycznej i sportu. Międzynarodowy Dzień Filcu.
Ten dzień:
1413 Wielkie Księstwo Litewskie i Polska utworzyły Unię Horodlską. Według niego w przypadku śmierci Witolda wielki książę litewski zostałby wybrany za aprobatą Polaków, po śmierci Jagiełły, króla polskiego, za aprobatą Litwinów. Szlachta litewska mogła nadawać herb polski. Otrzymało je 47 rodzin szlacheckich.
w 1915 r. Podczas I wojny światowej Wilno zajęli Niemcy. Armia rosyjska wycofuje się bez walki.
W 1991 roku otwarto placówkę dyplomatyczną Stanów Zjednoczonych Ameryki w Wilnie.
W 1997 roku otwarto oddział polskiego banku Kredyt Banku PBI SA w Wilnie. Był to pierwszy oddział banku zagranicznego na Litwie.
W 2001 roku w Wilnie uroczyście obchodzono 100. rocznicę urodzin Čijūnesa Sugihary, japońskiego dyplomaty, który ratował Żydów przed nazistami. Prezydent Valdas Adamkus, ambasador Japonii i wdowa po dyplomacie wzięli udział w sadzeniu alei wiśni japońskich na prawym brzegu Wilii.
W 2006 r. Joaquín Almunia, członek Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe, złożył oficjalną wizytę na Litwie.
W 2007 roku w Wilnie w wieku 69 lat zmarł krytyk teatralny Egmont Georg Janson.
W 2008 Otwarcie Konsulatu Honorowego Litwy w Skopje.
W 2009 r. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożył roboczą wizytę na Litwie.
W 2012 roku na Mistrzostwach Świata Strongest Man rozgrywanych w USA (Los Angeles) pierwsze miejsca zajęli litewscy siłacze – złoto zdobył Žydrūnas Savickas, a srebro Vytautas Lalas.
w 2014 roku w Klinice Santariškių Szpitala Uniwersyteckiego w Wilnie odsłonięto rzeźbę poświęconą doktorowi Algimantasowi Jonasowi Marcinkevičiisowi, kardiochirurgowi, pionierowi kardiochirurgii i przeszczepiania narządów na Litwie.
w 2015 roku w Rusnem, małym miasteczku w regionie Šilute, odsłonięto pomnik przyjaźni między obydwoma narodami – rzeźbę indyjskiego przywódcy wyzwolenia narodowego Mahatmy Gandhiego i jego bliskiego przyjaciela, architekta Litvaka Hermanna Kallenbacha z Litwy Mniejszej.
W 2019 roku ustępująca prezydent Dalia Grybauskaita otrzymała podczas uroczystości Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa honorową nagrodę Kawalera Wolności i miecz. To zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane Prezydentowi za wybitne zasługi w walce o bezpieczeństwo i obronę Litwy, Państw Bałtyckich i Polski. Również za zajęcie twardego stanowiska wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W 2019 roku po długiej walce z poważną chorobą w wieku 61 lat zmarł Rimvydas Delkus, dziennikarz, były komentator sportowy w telewizji i radiu oraz autor książek o sporcie.
w 2020 dysydent, aktywny członek Litewskiej Ligi na rzecz Wolności, współautor pisma „Laisvės Šauklys”, dziennikarz, pisarz, jeden z inicjatorów i organizatorów znanego na całym świecie dokumentu wolnościowego „45 Baltic Memorandum”, ks. Julius Sasnauskas został honorowym obywatelem miasta Wilna – burmistrz stolicy Remigijus Šimašius wręczył mu odznaki honorowego obywatela Pałacu Umiastowskich.
Cytat dnia: „Człowiek rzadko może zmusić się do miłości, ale zawsze może zmusić się do szacunku dla siebie” (B. de Fontenel).
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.