18 lipca imieniny i inne ciekawostki – Respublika.lt

18 lipca, poniedziałek – 199 dzień roku (pierwszy dzień 29. tygodnia roku) do Nowego Roku pozostało 166 dni.


1 zdjęcie

Firma piwna Utena. Zdjęcie autorstwa Elty.

18 lipca – Międzynarodowy Dzień Piwowarów.

Własny imieniny Arnold, Eiman, Eimanė, Eimantas, Eimantė, Eimys, Ervinas, Kamilas, Kamilė, Kamilis, Tautvilas, Tautvilės świętują dzisiaj.

Ten dzień:

w 1492 r. 32-letni syn Kazimierza Jagiełłajta Aleksander został wybrany na Wielkiego Księcia Litewskiego w 1501 r., który został również królem Polski.
w 1896 r. w Stanaičiai w rejonie Kowieńskim urodziła się prosewatka, poetka Marija Aukštaitė (Radkevičiūtė-Navikavičienė). Zmarł w 1987 roku w Toronto, Kanada).
w 1940 r. władze LTSR zakazały działalności Związku Harcerstwa Litewskiego.
w 1994 roku podpisano umowę o wolnym handlu między Litwą a Unią Europejską.
w 1999 r. w mieście Dubingiai w rejonie molackim odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom armii Krajowej. 1944 W nocy 23 czerwca rozpoczęły się rzezie Litwinów w okolicach Dubingių, Inturkė, Molėtė, Bijutiškis, Giedraičiai i Siuzioni.
w 2002 r. Społeczność grecko-litewska osiedliła się w Atenach.
w 2006 roku zaprzysiężony został rząd mniejszościowy kierowany przez socjaldemokratę Gediminasa Kirkilasa.
W 2008 r., w swoim 67. roku życia, zmarł z powodu ciężkiej choroby Mečislovas Treinys, zastępca reparatora Rady Najwyższej Seimasu, profesor Litewskiego Uniwersytetu Rolniczego.
w 2011 roku Litwa przekazała Austrii notę ​​dotyczącą uwolnienia podejrzanego w sprawie z 13 stycznia, byłego oficera KGB Michaiła Gołowatowa. Pan Golovatova został aresztowany przez Austriaków 14 lipca tego samego roku na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i zwolniony następnego dnia.
w 2012 r. w Wilnie na dziedzińcu Muzeum Sztuk Użytkowych odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą latom 1863-1864. uczestnikom powstania.
w 2014 roku zakończono wydawanie 25 tomów „Powszechnej Encyklopedii Litwy”.
w 2019 roku w wieku 85 lat zmarł Leonas Floorentas Gudaitis, pisarz, profesor Uniwersytetu Witolda Wielkiego, doktor dyplomowany, historyk literatury i prasy litewskiej.
w 2021 r. w rejonie kiejdańskim został pochowany Pranciškus Prusaitis-Lapė, szef Wydziału Komendy Rejonu Zmartwychwstaniach – ostatni partyzant rozstrzelany przez władze sowieckie. 58 lat temu w Wilnie, więzienie KGB, 35 lat. Pan Prusaitis-Lapė został zastrzelony. Jego szczątki znaleziono na terenie cmentarza Antakalnis w Wilnie, zwanego cmentarzem „Našlaičių”.

Cytat dnia: „Im bardziej bezsensowne jest życie, tym trudniej znieść śmierć” (Ž. P. Sartre).

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Bez obrazy dla komentatorów, ale komentarze zawierające wulgaryzmy będą automatycznie usuwane bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, które są niegrzeczne, niegrzeczne, nie na temat, podpisane cudzym nazwiskiem, sprzeczne z prawem, promujące spam lub nawołujące do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowej, religijnej lub innej, Twoje słowa mogą zamienić się w byka ważącego tonę po odlocie jak wróbel – na żądanie przekażemy Twoje dane służbom specjalnym Litwy.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *