Pod koniec października spośród żubrów Stēgalii zostanie wypuszczonych 16 żubrów – ogłosiła Narodowa Służba Terytoriów Chronionych.
Decyzja ta została podjęta w celu poprawy zdrowotności żubrów i rozproszenia dużego stada wyrządzającego szkody w rolnictwie.
Zdaniem służb, w związku z dużą koncentracją żubrów w jednym miejscu dochodzi do krzyżowania się żubrów, w wyniku czego stan zdrowia i odporność na choroby stada żubrów zamieszkującego Litwę znacznie się pogorszyły.
W zagrodzie przez jakiś czas mieszkały dzikie żubry, które zostały przeniesione do żubra Stēgalii. Po wypuszczeniu samic prawdopodobne jest uzupełnienie stada bezpańskimi żubrami z Białorusi lub Polski. W takim przypadku powstanie zdrowsze i bardziej odporne na choroby stado.
Analizując dane obserwacyjne z trzech ostatnich zim, stwierdzono, że w lasach Lazdija i Varėna żyje około 27 żubrów, pochodzących prawdopodobnie z Białorusi.
Kolejnym powodem przeniesienia żubrów z Litwy środkowej do Dzukii jest konieczność podziału dużego stada żubrów, które utworzyło się w powiatach poniewieskim i kijańskim, w celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez żubry w intensywnie rozwiniętym rolnictwie. W Dzukii dominują duże obszary leśne.
Proszę, nie rób żadnego hałasu
W ramach przygotowań do wypuszczenia żubra, od 25 października do 8 listopada Zamknięty zostanie ruch na drodze od żubrów do skrzyżowania Lynažeris – Marcinkonių, aby żubry opuszczające wybieg nie przeszkadzały i spokojnie przystosowały się do nowych, zmienionych warunków. Ruchy wypuszczonych żubrów będą śledzone za pomocą nadajników GPS umieszczonych na trzech żubrach.
Przez dwa tygodnie drzwi wybiegów, w których trzymane są zwierzęta, będą otwarte. Aby żubry nie oddalały się zbytnio od żubrów Stēgalii, Dyrekcja Dzukijskiego Parku Narodowego i Państwowego Rezerwatu Przyrody Čepkelais zorganizują w pobliżu żubrów dokarmianie przez całą zimę.
Odwiedzających Dzukijski Park Narodowy i lokalnych mieszkańców prosimy o nie hałasowanie i nie spacerowanie z psami w okolicach Stumbryn. Hałas może przestraszyć i zestresować zwierzęta, powodując przez nie większe szkody.
Służba podkreśla, że żubry, podobnie jak wszystkie inne dzikie zwierzęta, nie atakują człowieka, dopóki on sam nie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Jeśli zobaczysz dzikie zwierzę w lesie lub na polu, zachowaj spokój i nie strasz go, tylko poczekaj, aż pójdzie własną drogą.
Jeśli żubr podejdzie bardzo blisko lub wejdzie na podwórze, należy zachować spokój, poczekać, aż sam się oddali. Zdaniem serwisu, choć żubry wyglądają jak potężne zwierzęta, są bardzo nieśmiałe. Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziesz mógł je zobaczyć z bliska na wolności.
W wybiegu dla żubrów dekarza nadal będzie mieszkać na stałe pewna liczba żubrów.
Jak podaje serwis, populacja żubrów na Litwie składa się ze zwierząt żyjących w niewoli i na wolności. W ostatnich latach liczebność żubrów gwałtownie wzrosła: obecnie na Litwie żyje około 280 żubrów.
Żubry żyły swobodnie na Ziemi Dzukijskiej w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, ostatni żubr zniknął w połowie XVIII wieku.
Podczas gdy społeczeństwo ma pytania dotyczące wypuszczenia żubra, w piątkowe popołudnie w centrum dla zwiedzających Parku Narodowego w Dzukii w Marcinkonysi odbędzie się spotkanie specjalistów z Dyrekcji Dzukijskiego Parku Narodowego i Państwowego Rezerwatu Przyrody Čepkelais.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”