Zdjęcie: Yves Herman (Reuters/Scanpix).
Podczas piątkowych wyborów ministrów transportu i energii Unii Europejskiej (UE) w Brukseli ministrowie Litwy i 14 innych krajów zwracają się do Komisji o zaproponowanie wprowadzenia pułapu cen gazu. Według nich konieczne jest rozwiązanie najpoważniejszego problemu – hurtowej ceny gazu.
„Próg cenowy, o który od samego początku domagała się coraz większa liczba państw członkowskich, jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną, zarządzać oczekiwaniami i stanowić podstawę do ewentualnych zakłóceń w dostawach oraz ograniczyć dodatkowe zyski w sektorze” – czytamy w liście. Kadri Simson, komisarz ds. energii.
Pismo mówi, że limit powinien dotyczyć wszystkich transakcji, a nie tylko importu z konkretnych krajów, i powinien być taki, aby gwarantował bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie.
„Ten górny limit jest priorytetem i może być uzupełniony propozycjami wzmocnienia nadzoru finansowego nad rynkiem gazu i wypracowania alternatywnych standardów ustalania ceny gazu w Europie” – czytamy w liście.
Autorzy listu wzywają komisarza UE do przedstawienia propozycji do dyskusji na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady unijnych ministrów transportu, telekomunikacji i energii w piątek.
Ministerstwo Energii poinformowało w środę, że wspólny apel podpisały Belgia, Bułgaria, Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Łotwa, Polska, Litwa, Malta, Portugalia, Francja, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Według resortu do UE mogłoby dołączyć więcej krajów UE.
W połowie września, po ogłoszeniu przez KE propozycji pilnego obniżenia cen energii elektrycznej dla konsumentów, nie było już limitu cenowego gazu. Minister energetyki Dainius Kreivys już kilkakrotnie mówił, że taka propozycja ucieszy Litwę, gdyż zapewni mieszkańcom i przedsiębiorcom niższe ceny energii elektrycznej.
Virginijus Sinkevičius, delegowany przez Litwę komisarz europejski, powiedział w połowie września, że limit cen gazu jest wciąż dyskutowany w Komisji jako jedno z możliwych rozwiązań. Powiedział, że jest za takim ograniczeniem dla rosyjskiego gazu, ale ustalenie go dla całego gazu mogłoby zaszkodzić dywersyfikacji jego dostaw do UE i skomplikować konkurencję na rynku światowym.
„Propozycja musi być dobrze przemyślana przed ograniczeniem cen gazu – czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że Chiny, które podnoszą się po kowdzie, zaczną z nami konkurować i zdobywać kontrakty, których tak bardzo potrzebujemy”, powiedział V.Sinkevičius .
Norwegia, która wyprzedziła Rosję w dostawach gazu do Europy, sceptycznie odnosi się do propozycji większości członków UE dotyczących górnych limitów cen gazu.
KE wcześniej proponowała ograniczenie tylko dla rosyjskiego gazu, ale kilka krajów, w tym Włochy, wezwało do wprowadzenia ograniczeń w zakupach gazu przez wszystkie kraje UE, w tym skroplonego gazu ziemnego (LNG) .
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
Temat „Otoczenie biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”