1000 lat. Powstanie i upadek Litwy (wideo)






Mapa pokazuje rozkwit i upadek Litwy.


© Rainmaker1973 (Stop) | https://x.com/Rainmaker1973/status/1804371235255587265






Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




Towarzystwo użytkownik sieci „X”. @Rainmaker1973 udostępnia ciekawy filmktóry pokazuje jak zmieniły się granice krajów europejskich na przestrzeni 1000 lat.


Mapa pokazuje ewolucję granic kraju od 1140 do 2012 roku. Pokazuje także rozkwit i upadek Litwy.


Od momentu powstania państwa Litwa rozszerzyła się na wschód. Sprzyjające ku temu warunki stworzył fakt, że dawne terytorium Rusi Kijowskiej zostało osłabione przez Mongołów i jego część została podzielona. Całe terytorium dzisiejszej Białorusi, dzisiejszej Ukrainy i zachodniej Rosji zostało przyłączone do Litwy. Za panowania Algirdasa i Witolda Litwa osiągnęła największą ekspansję terytorialną – na południu jej granice sięgały nawet Morza Czarnego. Wielkie Księstwo Litewskie, a później państwo litewsko-polskie, rościło sobie pretensje do wszystkich ziem dawnej Rusi Kijowskiej i za swoją rolę w zjednoczeniu Rusi w XV i XVI wieku. rywalizował z Wielkim Księstwem Moskiewskim.




Stopniowo jednak terytorium się kurczy. Po trzech dywizjach ATR w latach 1772-1795. większość Litwy stała się częścią Imperium Rosyjskiego. Wilno, liczące wówczas 25 tysięcy mieszkańców i będące jednym z największych miast imperium, również przypadło Rosji.



XX w. Wilno, początkowo przerzucane z jednej wrogiej ręki na drugą, ostatecznie wróciło do Litwy.


Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

uwagi
()

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *