1. Festiwal odwiedzi noblistka Swietłana Aleksiewicz. Swietłana Aleksiewicz otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 2015 roku za „eseje polifoniczne będące pomnikiem cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Svetlana Aleksijevič kilka lat temu planowała odwiedzić Litwę, ale z powodu problemów zdrowotnych musiała zmienić plany i w tym roku w końcu spotka się z litewskimi czytelnikami.
Ta pisarka potrafi bardzo wnikliwie zgłębiać traumatyczne przeżycia ludzi, a w swoich pracach ujawnia sowiecką mentalność i korzenie rosyjskiego nacjonalizmu. „Muszę pisać. Muszę szukać słów, które przekonają osobę, która krzyczy »Nienawidzę Ukraińców«” – powiedziała w wywiadzie przed wizytą Swietłana Aleksiewicz, opowiadając o tym, co pisarz może zrobić w obliczu wojny. udzieli wywiadu Marius Ivaškevičius na festiwalu „Otwarte książki”.
2. Serhiy Zhadana przeprowadzi wywiad z Olegem Shurayevem. Po wojnie na Ukrainie ukraiński pisarz Serhijus Žadanas stał się znany nawet tym, którzy nie bardzo interesują się literaturą. Stał się jednym z najaktywniejszych popularyzatorów informacji o tym, co dzieje się na Ukrainie, organizuje odczyty, koncerty, zbiera poparcia, można go śmiało nazwać przykładem tego, jak pisarz potrafi rozpalić innych na odwagę i poświęcenie, gdy wybuchnie wojna, oraz nazwij głośno i wyraźnie to, co najważniejsze. Serhijs Žadan był nominowany do literackiej Nagrody Nobla Polskiej Akademii Nauk i został laureatem Nagrody im. Hannah Arendt za „myśl polityczną” ustanowionej przez niemiecką Fundację im. Heinricha Bölla i burmistrza Bremy. Ciekawa będzie również konferencja „Otwarte księgi”, bo odbędzie się ona zdalnie przez jednego z najbardziej aktywnych organizatorów wsparcia Ukrainy na Litwie, Olega Šuraevsa. Rozmowa będzie więc toczyć się wokół aktywizmu, poparcia dla Ukrainy i tego, jak sprawić, by głos intelektualistów był jeszcze głośniejszy.
3. Rozmowa Kristiny Sabaliauskaitė, Mariusa Buroka i Aurima Švedasa. W programie dyskusyjnym festiwalu na uwagę zasługuje dyskusja, w której pisarka Kristina Sabaliauskaitė, poeta Marius Burokas oraz historyk Aurimas Švedas, którzy specjalnie na to wydarzenie przylecą z Londynu. Tematem tej dyskusji jest „Rola pisarza w obliczu wojny” i omówiona zostanie rola literatury w wydarzeniach takich jak Ukraina. Kristina Sabaliauskaitė głośno mówi o wojnie na Ukrainie nie tylko na Litwie, ale także za granicą, a Marius Burokas dzieli się informacjami o tym, co dzieje się na froncie i stał się przykładem pisarzy cywilnych i aktywnych.
4. Znajomość tego, co wydarzyło się w świecie literatury litewskiej w ciągu roku. Tradycją festiwalu jest „Galeria autorów”: podczas spotkań z pisarzami litewskimi czytelnicy mogą zobaczyć, jakie książki ukazały się w ciągu roku. Komisja wybrała książki z różnych gatunków, na festiwalu swoje dzieła zaprezentują doświadczeni i nowicjusze, co stanie się kalejdoskopowym spojrzeniem na różnorodność naszego literackiego świata.
W tym roku autorzy tacy jak Vaiva Grainytė, Rolandas Rastauskas, Jurga Vilė, Laurynas Katkus, Lina Buividavičiūtė, Eglė Frank, Antanas Šimkus, Rasa Aškinytė, Ramūnas Liutkevičius, Dovilė Raustytė, Dainius Gintalas, uczestniczą w festiwalach Bernarda Gintalas .
5. Program dyskusji literaturowej. Podczas „Otwartych książek” działa również forum dyskusyjne, na którym pisarze dyskutują na tematy związane z literaturą, często obejmujące znacznie szersze obszary.
„W tym roku, przygotowując program, najpierw pomyśleliśmy o wojnie na Ukrainie – zdaliśmy sobie sprawę, że literatura może nam o niej powiedzieć w różnych aspektach o wiele więcej, niż nam się często wydaje” – wyjaśnia Audrius Ožalas, organizator programu „Otwarte Księgi”. . . W tym roku będzie mowa o roli pisarzy w obliczu wojny, o książkach litewskich pisarzy o Ukrainie, przekładach literatury ukraińskiej na język litewski, a także o tym, jak zainteresować czytelników nauką korzystaniem z książek non-fiction. W dyskusjach wezmą udział Marija Drėmaitė, Norbertas Černiauskas, Robertas Petrauskas, Antanas A. Jonynas, Vytas Dekšnys, Algirdas Kumža, Dovydas Pancerovas i inni.
6. Uważaj na Ukrainę. Przez cały festiwal szczególna uwaga będzie poświęcona Ukrainie – ten temat będzie dominował w dyskusjach, odczytach, spotkaniach z pisarzami i według organizatorów festiwalu chcą, aby ten festiwal stał się kolejnym przykładem solidarności z Ukrainą i stawia pytania miłośnikom literatury – co jeszcze można wnieść do wsparcia Ukrainy, dlaczego pisarze i czytelnicy nie mogą trzymać się z daleka. „Wierzymy, że literatura może pomóc znaleźć odpowiedzi w tak trudnych sytuacjach. Rola pisarzy, ich moralna pozycja w czasie wojny jest niezwykle ważna” – mówi dyrektor festiwalu Jurga Mandijauskaitė-Ruškienė.
7. Możliwość zakupu książek uczestniczących autorów w cenie wydawnictw oraz uzyskania autografu autora. Podczas festiwalu „Otwarte książki” zwiedzający będą mogli kupić dzieła uczestniczących autorów w korzystniejszych cenach i porozmawiać z pisarzami na miejscu.
8. Miejsce spotkań wspólnoty literackiej. „Chcemy, aby ten festiwal gromadził środowisko literackie – pisarzy, krytyków, ilustratorów, wydawców i oczywiście czytelników. Chcemy zainteresować jak najszersze grono czytelników literaturą wysokiej jakości, przywiązując dużą wagę do jakości i „Otwarte książki” mają stać się jednym z centrów spotkań literackich, w którym wymienia się poglądy, dyskutuje się o książkach, zawiera nowe znajomości, czytelnicy mają możliwość komunikować się z pisarzami lub innymi osobami zajmującymi się literaturą iw ten sposób zachęcać jak najbliższą społeczność.
9. Czytania młodych poetów. Podobnie jak w zeszłym roku, w przededniu wielkiego dnia festiwalu, miłośników literatury zapraszamy na odczyty młodych poetów, które tym razem odbędą się w barze „Peronas”. Tym razem uwaga zostanie zwrócona również na twórczość Ukraińców – w pierwszej części zostaną przeczytane poezje autorów litewskich, a w drugiej – ci sami autorzy przeczytają wiersze młodych Ukraińców w przekładzie Antanasa A. Jonynsa, napisany w czasie wojny. To wydarzenie będzie bezpłatne. „Poezja młodzieży – teksty, w których wyczuwa się ewolucję literatury” – tłumaczy Monika Bertašiūtė-Čiužienė, redaktor ds. kultury portalu 15min, który wybrał litewskich poetów, którzy wezmą udział w wydarzeniu.
10. Ciepła świąteczna atmosfera. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że bardzo ważne jest dla nich nie tylko stworzenie wysokiej jakości programu, ale także stworzenie kameralnego i stylowego środowiska festiwalowego. „Chcemy, aby było to wygodne nie tylko do obserwowania spotkań podczas festiwalu, ale także do wygodnego pogawędki z napotkanymi znajomymi lub przeprowadzenia wywiadu z pisarzem podczas przerw” – mówi dyrektor festiwalu Jurga Mandijauskaitė-Ruškienė. W tym roku główny dzień festiwalu odbędzie się w znanej i cenionej przez zainteresowanych kulturą Narodowej Galerii Sztuki, a przestrzenie będą nadawały się zarówno do oglądania wydarzeń, jak i spędzania czasu na komunikowaniu się z przyjaciółmi lub bliskimi pisarzami.
Wszystkie informacje o festiwalu tutaj.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”