Zmarł historyk AP Kasperavičius

Algis Povilas Kasperavičius, wieloletni wykładowca na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wileńskiego, zmarł w wieku 81 lat.

Wydział Historyczny Uniwersytetu Wileńskiego poinformował o tym we wtorek.

AP Kasperavičius przez ponad czterdzieści lat wykładał na Wydziale Historycznym (1976-2018), a w latach 1990-1993 kierował Katedrą Historii Nowożytnej.

Po przejściu na emeryturę docent nadal aktywnie uczestniczył w życiu środowiska nauczycielskiego.

– Znajomość jego historii była fenomenalna, potrafił doradzić wszystkim w najtrudniejszych sprawach z przeszłości, był bardzo towarzyski, dbał o przyszłość Litwy – czytamy w raporcie wydziału.

AP Kasperavičius studiował różne zagadnienia polityki wewnętrznej i zagranicznej I Republiki Litewskiej (1918-1940), napisał kilka opracowań dydaktycznych na temat XVIII wieku. Rewolucja francuska końca XX wieku, rozwój stosunków międzynarodowych w XX wieku zaowocowały powstaniem kilkunastu podręczników i narzędzi edukacyjnych dla szkół ze współautorami.

Jego wiedza historyczna była fenomenalna, potrafił każdemu doradzić w najtrudniejszych pytaniach z przeszłych ocen.

Historyk od ponad dwóch dekad jest stałym przewodniczącym komisji oceniającej olimpiadę historyczną młodzieży szkolnej na Litwie, a od 1992 r. jest członkiem komisji transgranicznej ds. podręczników historii i geografii oraz ekspertem pedagogicznym na Litwie i w Polsce. .

AP Kasperavičius zostanie nakarmiony w ośrodku pogrzebowym 30 czerwca. Trumna zostanie wyjęta 1 lipca, pogrzeb odbędzie się na cmentarzu miasta Naujamiestis w powiecie poniewieskim.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.