Złoty debiut Litwy na ringu w Stambule

„Właśnie wtedy doszliśmy do naszej wiedzy. Debiut na Mistrzostwach Świata Dorosłych – i od razu złoty medal. Na razie trudno w to uwierzyć ”- powiedziała Gabrielė Stonkutė, pierwsza reprezentantka Litwy, która triumfowała na Mistrzostwach Świata w Boksie.

Pokonaj wszystkich rywali

Debiutująca na Mistrzostwach Świata Kobiet w boksie w Stambule (Turcja) G.Stonkutė (kategoria wagowa do 81 kg), pokonała w ćwierćfinale 5:0 Kazach Gulsaję Jerzan, rozgromiła Polkę Oliwię Toborek.

W trzeciej rundzie po litewskim ciosie polski bokser doznał nokautu.

Zwycięstwo Stutkutė przyznali sędziowie z Czech, Australii, Kirgistanu, Węgier i Gwatemali.

Litwa poszerzyła swoją kolekcję trofeów sportowych – zdobyła już złoto w młodzieżowych mistrzostwach Europy oraz srebro i brąz dla młodzieży (do 22 lat).

W trzeciej rundzie zorganizowałem decydujący atak. Przeciwnik był już zmęczony, a ja dalej uderzałem.

Polska – Obalenie

– Przeciwnik rozpoczął pojedynek bardzo agresywnie, nie potrafił się bronić i za każdym razem odpowiadał kontratakami. Skonsultowaliśmy się z trenerem, więc w drugiej rundzie zacząłem intensywniej boksować, udało mi się odeprzeć polskie ataki i wykonałem seria kilku kolejnych ciosów. W trzeciej rundzie zorganizowałem decydujący atak, oddałem wszystkie siły. Przeciwnik był już zmęczony i dalej uderzałem – KO! Wtedy wierzyłem w zwycięstwo ” – podzielił się Gabrielė wrażenia z finału.

„Uważnie przeanalizowaliśmy poprzednie polskie walki, więc finał rozpoczął się zgodnie z naszym planowanym scenariuszem. W drugiej rundzie Gabrielė zaczęła uderzać jeszcze mocniej i zdecydowanie przejęła inicjatywę, widzieliśmy, że przeciwnikowi brakowało tchu. Gabrielė ponownie pokazała się niesamowicie charakter” – skomentował trener Vidas Bružas.

Zasłużone: Zwycięzcy Pucharu Świata otrzymali również solidne nagrody pieniężne. / zdjęcie iba.sport

Rozdane bonusy

21-letnia G.Stonkutė z Kretingi zdobyła nie tylko złoty medal mistrzostw świata, ale także premię w wysokości 100 000 USD.

Wicemistrz O.Toborek miał 50 tys. USD, brązowi medaliści Jessica Bagley (Australia) i Turk E.Guneri – 25 tys. zł.

Karierę sportową G.Stonkutė rozpoczął w wieku trzynastu lat, najpierw w Kretyndze – pod kierunkiem Aivarsa i Tomasa Balsisa, później – w Šilutė, w grupie trenera Vincasa Murauskasa, potem – w Poniewieżu, gimnazjum sportowym Raimundasa Sargūnasa, pod kierunkiem trener Julius Kiba.

Gabrielė jest obecnie studentką programu szkoleniowego Litewskiego Uniwersytetu Sportowego (LSU) pod okiem V. Bružasa.

Vitalijus Karpačiauskas (1993) zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata w Boksie Mężczyzn, Nikolajus Jerofejevas (1978), V. Karpačiauskas i Vidas Bičiulaitis (1995), Daugirdas Šemiotas (2007), Egidijus Kavaliauskas (2011) m.).


Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.