Zełenski ponownie wzywa do zamknięcia przestrzeni powietrznej po zniszczeniu rosyjskiego sprzętu pod Melitopolem

Co najmniej 20 osób zginęło, a 57 zostało rannych w ataku na bazę wojskową Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, donosi The Guardian. Tymczasem lokalni urzędnicy zgłaszają spadek liczby zgonów. Burmistrz Lwowa Andrius Sadovyi zgłasza 9 zabitych i 57 rannych.

Luke Harding, reporter The Guardian w Jaworowie, gdzie znajduje się baza, powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych była wyższa niż ogłoszona przez gubernatora obwodu lwowskiego wczesnym rankiem w niedzielę. Maksym Kozycki, który zgłosił śmierć dziewięciu osób, 57 został ranny.

Kozycki powiedział, że system obrony powietrznej został uruchomiony, a część rakiet została zestrzelona. Według niego, według wstępnych danych, rosyjskie samoloty wystrzeliły rakiety z jej terytorium.

„Moje okna się trzęsły. Cały dom się trząsł. Było ciemno. Dwie eksplozje zakryły niebo” – powiedział The Guardian 27-letni ratownik Stepan Chuma, który pobiegł na miejsce zdarzenia z kolegami.

Powiedział, że potwierdzono śmierć 20 osób. Świadek powiedział, że dziewiętnaście karetek wyposażonych w zamaskowane syreny opuszcza bazę, podał Reuters.

Jak podaje Reuters, tuż przed 18:00. rano Rosja wystrzeliła 30 pocisków na teren 50 km na południowy zachód od Lwowa i około 25 km od granicy z Polską.

Na miejscu będą dostępne duże pogotowie ratunkowe. Minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov nazwał atak aktem terrorystycznym i powtórzył apel o strefę zakazu lotów nad Ukrainą. Reznikow powiedział, że w bazie byli żołnierze z innych krajów szkolący ukraińskich żołnierzy, ale nie ma danych, czy żołnierze z innych krajów byli wśród zabitych i rannych. Podobno w tej bazie litewscy instruktorzy szkolili także żołnierzy ukraińskich.

W ośrodku mieściło się Centrum Szkolenia Sił Ukraińskich, w którym pracują instruktorzy zagraniczni, w tym instruktorzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Był też gospodarzem wspólnych ćwiczeń wojsk ukraińskich i sojuszników NATO.

Wojska zagraniczne opuściły Ukrainę, zanim 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na sąsiada.

Zachodnie dowództwo ukraińskich sił powietrznych poinformowało na Facebooku, że systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa pociski manewrujące lecące z południowego wschodu, „prawdopodobnie z wód Azowa lub Morza Czarnego”.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.