Za trzy miesiące – tajemnicza seria zgonów rosyjskich oligarchów

19 kwietnia, Lloret de Mar, Katalonia: Hiszpańska policja odbiera telefon od Fiodora Protoseniosa, syna rosyjskiego oligarchy, którego rodzina posiada willę w okolicy. Powiedział, że przez kilka godzin próbował zadzwonić do matki z Francji, ale nikt nie odebrał telefonu. Kiedy policja dotarła do rodzinnej posiadłości, zobaczyła ciała rodziców i siostry Protosenii. Policjanci początkowo sądzili, że jej ojciec, milioner Siergiej Protosenia, dźgnął kobietę, a następnie popełnił samobójstwo w ogrodzie willi, ale szybko pojawiły się wątpliwości co do przebiegu wydarzeń.

Dzień wcześniej w swoim luksusowym mieszkaniu znaleziono zwłoki kolegi milionera, byłego dyrektora Gazpromu Vladislav Avayev wraz z żoną i 13-letnią córką. Rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass poinformowała, że ​​Avayev miał w ręku pistolet. Władze podejrzewają, że zastrzelił swoją żonę i córkę, a następnie popełnił samobójstwo.

Oba incydenty miały miejsce w ciągu 24 godzin, a oczekiwany przebieg wydarzeń jest zaskakująco podobny. Co więcej, Protosenia i Avayev byli multimilionerami oligarchami z najwyższych szczebli rosyjskiego przemysłu naftowego i gazowego. Protosenia była jednocześnie wiceprezesem spółki gazowej Novatek, a W. Avayev wiceprezesem Gazprombanku.

Ich śmierć była ostatnią w 2022 r. serią tajemniczych zgonów rosyjskich oligarchów – głównie z sektora energetycznego.

Pod koniec stycznia, na miesiąc przed inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę, podobno zginął 60-letni Leonid Shulman, członek zarządu Gazpromu. Następnie, 25 lutego, w swoim domu w Petersburgu znaleziono martwego innego byłego szefa energetycznego giganta, Aleksandra Tiuliakowa. Urodzony na Ukrainie trzy dni później potentat naftowo-gazowy Watform został również znaleziony martwy w garażu swojej farmy w hrabstwie Surrey w południowej Anglii.

24 marca miliarder Wasilij Mielnikow, dyrektor gigantycznej firmy medycznej MedStom, został znaleziony martwy w swoim luksusowym mieszkaniu w rosyjskim mieście Niżny Nowogród, wraz z żoną Galiną i dwoma małymi synami. Szczegóły ich śmierci pokrywają się również ze śmiercią S. Protosenii i W. Avayeva.

I wreszcie sprawa Andrieja Krukowskiego. 37-latek był kierownikiem ośrodka narciarskiego Krasnaja Polana niedaleko Soczi. Mówi się, że prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie zapraszał swoich gości na narty. Według rosyjskiej gazety „Kommiersant” 2 maja. Krukowski wędrował, kiedy spadł z klifu i zmarł.

„Wysokie osobistości związane z Kremlem”?

Tajemnicza śmierć siedmiu niezwykle bogatych Rosjan w ciągu trzech miesięcy w tak przerażających okolicznościach podsyciła różne spekulacje. Wiele mediów sugerowało, że samobójstwa mogły zostać sfałszowane. Niektórzy z nich wspominali nawet, że przyczynił się do tego Kreml, a nawet sam Putin.

W ostatnich latach powtarzały się dramatyczne próby zabicia krytyków Kremla. 2020 sierpień. Lider opozycji Aleksiej Nawaln został otruty paraliżującą substancją Novičiok.

Scanpix / AP Photo / Aleksiej Nawaln

Podobnie otruto dwa lata temu Siergieja Skripali, byłego szefa rosyjskiej agencji wywiadowczej GRU. Ocaleli A. Navalnas i S. Skripalis. 2006 Aleksander Litwinienko, były rosyjski funkcjonariusz bezpieczeństwa, który uciekł do Wielkiej Brytanii, został śmiertelnie otruty radioaktywnym polonem w Londynie.

2017 Amerykańska gazeta USA Today poinformowała o wynikach śledztwa, według których co najmniej 38 oligarchów zmarło lub zniknęło w ciągu trzech lat.

Uderzające jest to, że żaden z zabitych w 2022 r. oligarchów nie był znany z krytykowania inwazji na Ukrainę. Jednocześnie żaden z nich nie znalazł się na listach międzynarodowych sankcji sporządzonych po inwazji na Ukrainę.

Niedawny raport Warsaw Institute, polskiego centrum analitycznego skoncentrowanego na Rosji i polityce bezpieczeństwa, powiedział, że rosyjska policja i służby bezpieczeństwa Gazpromu szybko wszczęły śledztwo w sprawie śmierci w Rosji. „Być może niektóre wysoko postawione postaci związane z Kremlem ukrywają teraz ślady oszustw w przedsiębiorstwach państwowych” – czytamy w raporcie na rosyjskiej stronie Russia Monitor.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *