Z Polski mocne słowa do administracji Bidena: Rosja pokazała Wam środkowy palec

Daniel Szeligowski, polski politolog i ekonomista, obnażył swoje stanowisko na portalach społecznościowych. Publiczny komentarz D. Szeligowskiego, który kieruje programem Europa Wschodnia w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych i specjalizuje się w stosunkach z Ukrainą, został dobrze przyjęty na głównych łamach gazety „Europa Zachodnia.

„Pozwól mi wyjaśnić. Rosyjski atak rakietowy na bazę wojskową w Jaworowie jest demonstracją dużego wsparcia dla Stanów Zjednoczonych, które prowadziły tam międzynarodową misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. „Administracja Bidena w końcu przekazała wiadomość. Przestań mówić Włóż to, czego nie zrobisz. Powiedz mi, co zrobisz” – napisał Szeligowski.

Przypominamy, że 35 osób zginęło, gdy Rosja uderzyła w bazę wojskową pod Lwowem na zachodniej Ukrainie. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że zagraniczni instruktorzy pracowali w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, w które w niedzielę wieczorem trafiły rosyjskie rakiety, chociaż nie jest jeszcze jasne, czy byli tam podczas ataku.

Ośrodek ten znajduje się około 40 km na północny zachód od Lwowa i około 20 km od granicy z Polską.

Istniał ukraiński ośrodek szkolenia siłowego, w którym pracowali instruktorzy zagraniczni, w tym instruktorzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pracowali tam także żołnierze litewscy.

Prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wielokrotnie wyrażali publiczne poparcie dla Ukrainy, wspierając opór tego kraju wobec sił okupacyjnych z bronią obronną, ale
unika bezpośredniej konfrontacji z armią rosyjską. Według Bidena „bezpośrednia konfrontacja z Rosją może doprowadzić do III wojny światowej”.

Duda: Jakiekolwiek użycie masowego rażenia powinno być sygnałem do innego spojrzenia na sytuację

Ukraina od początku wojny zwraca się do NATO o ogłoszenie zachodniej części kraju „strefą zakazu lotów”, ale atak na zaatakowany kraj został odrzucony.

BBC opublikowało również w niedzielę wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Powiedział, że jeśli szef rosyjskiego reżimu Władimir Putin zdecyduje się na użycie broni masowego rażenia na Ukrainie, powinno to stać się czynnikiem zmuszającym NATO do przemyślenia swojego działania.

„Oczywiście wszyscy mają nadzieję, że do tego czasu nie będą mogli nie używać broni masowego rażenia, broni chemicznej, biologicznej, nuklearnej. Wszyscy mają nadzieję, że tak się nie stanie. masowego rażenia powinno być sygnałem do innego spojrzenia na sytuację – powiedział Duda.

Zapytany, czy użycie broni chemicznej byłoby „czerwoną linią dla NATO”, Duda powiedział: „sojusznicy NATO i przywódcy dowodzeni przez Stany Zjednoczone powinni usiąść i poważnie zastanowić się, co robić. Bo byłoby to niebezpieczne nie tylko dla Europa czy nasz region, nie tylko dla Europy Środkowej, ale dla całego świata.”

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.