Z okazji pierwszej Konstytucji mosty stolicy zostaną rozświetlone w barwach polskiej flagi – MadeinVilnius.lt

3 maja, z okazji Święta Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieczorem pomalowane zostaną mosty stolicy w barwy polskiej flagi. W ten sposób stolica nie tylko świętuje ważne wydarzenie historyczne, ale także gratuluje Polsce i jej mieszkańcom Święta Narodowego Polski.

„To historyczny dzień nie tylko dla Litwinów i Polaków, ale także dla Białorusinów i Ukraińców. Już setki lat temu suwerenność, reformy i wolność narodów państw europejskich opierały się na porozumieniu i kompromisie, a nie na kulturze siły. W obecnym kontekście Konstytucja 3 Maja to doskonały przykład – mówi burmistrz Wilna Remigijus Šimašius.

1791 Ogłoszona zostaje Konstytucja 3 Maja, pierwsza konstytucja napisana w Europie i druga na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Konstytucja wymienia ideę integralności i suwerenności narodu jako państwa. Nie monarcha z armią, ale każdy obywatel państwa musi bronić wolności swojego narodu. Jest to dokument promujący społeczny i polityczny postęp rozwoju społeczeństwa litewskiego, zapoczątkowujący tradycję modernistycznego parlamentaryzmu i myśli politycznej w Polsce i na Litwie.

Niedługo na Cmentarzu Rasa pojawi się mapa w języku polskim o słynnych litewskich, polskich i białoruskich pisarzach, malarzach, kompozytorach i postaciach kultury pochowanych na Wzgórzu Literackim.

Artysta i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, patriarcha narodu litewskiego dr. Jonas Basanavičius. Jest tu również pochowany w latach 1920-1921. Żołnierze litewscy, którzy zginęli w bitwie i żołnierze polscy, którzy walczyli na innym froncie pod pomnikiem na starym cmentarzu.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.