Wynagrodzenia w Komisji Europejskiej rosły wraz ze wzrostem inflacji

Zdjęcie: Kenzo Triboullard (AFP/Scanpix)

Gdy inflacja w Europie spadła, pensje pracowników Komisji Europejskiej (KE) zostały automatycznie podniesione. Prawdą jest, że takie podwyżki płac są sprzeczne z radą władz dla rządów, aby uniknąć tak zwanych spiral cenowo-płacowych.

EK Politico potwierdziło wzrost płac o 2,4% dla swoich pracowników w Belgii i Luksemburgu, w tym komisarzy UE. Podwyżki płac zostały przeliczone wstecznie od stycznia.

Całkowity wzrost siły roboczej w społeczności w 2022 roku to 95 milionów. Eur, powiedział rzecznik KE. Ponowne obliczenie wynagrodzeń ma również wpływ na potrącenia zwracane do budżetu UE, co skutkuje wpływem budżetowym netto w wysokości 78 mln EUR. przedstawiciel KE.

Rzecznik KE, Politico, powiedział, że ponowna kalkulacja płac była automatyczna bez jakiejkolwiek ingerencji politycznej.

Jednak ponowne obliczenie wynagrodzeń jest sprzeczne z wytycznymi KE dotyczącymi ustalania wynagrodzeń. Od dawna sprzeciwiał się tzw. automatycznej indeksacji płac do inflacji, ponieważ prowadzi ona do spirali płac i cen oraz dalszego wzrostu inflacji. Wiele krajów UE zrezygnowało z tej praktyki od lat 70., z wyjątkiem Belgii i Luksemburga.

Ważnym elementem kontrolowania inflacji jest uniknięcie spirali cen płac, a partnerzy społeczni ponoszą główną odpowiedzialność za znalezienie właściwej równowagi, mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE.

Zgodnie z regulaminem pracowniczym urzędników UE wynagrodzenie jest dostosowywane corocznie w celu uwzględnienia zmian w kosztach utrzymania. Można to jednak zrobić tylko dwa razy w roku i ma zastosowanie z mocą wsteczną, jeśli inflacja wzrosła o więcej niż 3% w okresie odniesienia, na przykład w 2021 r. w grudniu, kiedy inflacja wynosiła średnio 3,5% w Belgii i Luksemburgu.

Indeksacja jest następnie korygowana o zmiany siły nabywczej urzędników w UE-10 Belgia, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Austria, Polska, Szwecja i Francja. W tym samym okresie wskaźnik spadł o 1,1%, co dało końcową korektę wynagrodzenia w wysokości 2,4%. Podwyższono także pensje pracowników niebelgijskich i nieluksemburskich, ale zmiana była uzależniona od uwarunkowań krajowych.

Rzecznik KE powiedział, że celem takiego systemu nie jest indeksacja wynagrodzeń do inflacji, ale utrzymanie siły nabywczej urzędników europejskich w obliczu zmieniającej się siły.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.