Wojna: wojska rosyjskie wznawiają naloty i próbują szturmować fabrykę Azovstal

„Jest szansa, że ​​otworzymy korytarz humanitarny z Mariupola” – napisała na Facebooku w piątek wieczorem wicepremier Iryna Wierieszczuk.

Próby ewakuacji mieszkańców tego miasta już kilkakrotnie nie powiodły się. „Ale musimy próbować tyle razy, ile to konieczne” – dodał Vereščuk.

Krytyk Kremla V. Kara-Murza w areszcie

Przywódca rosyjskiej opozycji Władimir Kara-Murza, czołowy krytyk Kremla i jego wojny na Ukrainie, wciąż mieszkający w Rosji, został w piątek uznany za „zagranicznego agenta” i aresztowany za rozpowszechnianie rzekomych fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii.

Moskiewski Sąd Okręgowy w Basman umieścił 40-letnią Kara-Murzę w areszcie do 12 czerwca, poinformował na Facebooku prawnik opozycji Vadim Prochorov.

Wcześniej w piątek Prochorow powiedział, że Kara-Murza została oskarżona o rozpowszechnianie rzekomych fałszywych informacji.

Wykształcona na Zachodzie działaczka i dziennikarka Kara-Murza była bliskim współpracownikiem przywódcy opozycji Borysa Niemcowa, który został zamordowany w pobliżu Kremla w 2015 roku.

Przeciwnik powiedział, że został dwukrotnie otruty w 2015 i 2017 roku za działalność polityczną. Mimo tych incydentów pozostał w Rosji.

Zełenski: Rosja widzi swoją inwazję na Ukrainę tylko jako pierwszy krok

Rosyjskie plany przejęcia kontroli nad południową Ukrainą, a tym samym uzyskania dostępu do granicy z Mołdawią, potwierdzają twierdzenia, że ​​Moskwa traktuje inwazję na Ukrainę tylko jako pierwszy krok i będzie dążyć do zajęcia kolejnych państw. O tym powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Ukrinform.

„Dzisiaj donoszą, że armia rosyjska będzie teraz starać się zająć południową Ukrainę i dotrzeć do granicy mołdawskiej, gdzie prawa osób mówiących po rosyjsku zostaną naruszone. To tylko potwierdza to, co powiedziałem kilkakrotnie: inwazja Rosji na Ukrainę to dopiero początek , chcą też okupować więcej krajów” – powiedział W. Zełenski w przemówieniu wideo.

Prezydent podkreślił, że Ukraińcy będą bronić tyle, ile potrzeba, by Rosja porzuciła te aspiracje. Zełenski zaznaczył jednak, że wszystkie państwa muszą pomagać Ukrainie, bo jest ona pierwsza w drodze do Rosji. „Co będzie następne? Jeśli ci, którzy dziś potrafią stać się innymi, pozostaną neutralni, aby niczego nie stracić, narażają się na wielkie ryzyko. Ponieważ stracisz wszystko ”- zapewnił V. Zelensky.

Rosyjski generał Rustam Minekajew powiedział w piątek, że jednym z celów wojsk rosyjskich w drugiej fazie wojny było przejęcie pełnej kontroli nad wschodnią i południową Ukrainą. Zaznaczył, że okupacja południowej Ukrainy może doprowadzić do oderwania Naddniestrza od Mołdawii, gdzie prawa rosyjskojęzycznych zostaną naruszone.Brytyjski wywiad: W ciągu ostatnich 24 godzin armia rosyjska niewiele zrobiła na Ukrainie

Według służb wywiadowczych Wielkiej Brytanii (Wielka Brytania) w ciągu ostatnich 24 godzin armia rosyjska niewiele zrobiła na Ukrainie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swoim najnowszym biuletynie wywiadowczym, że było to spowodowane kontratakami ukraińskich sił zbrojnych. Resort dodał, że pomimo wcześniejszych doniesień z Rosji o przejęciu kontroli nad Mariupolem, w mieście trwały walki.

Według podsumowania, to spowalnia postęp wojsk rosyjskich w Donbasie.

Na początku tego tygodnia Rosja ogłosiła rozpoczęcie drugiego etapu swojej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, skupiającej się na „wyzwoleniu” Donbasu.

Kolejny masowy grób odkryto w pobliżu Mariupola

Kolejny masowy grób odkryto w pobliżu ukraińskiego miasta portowego Mariupol, obleganego przez wojska rosyjskie, poinformowała w piątek rada miejska.

Rada opublikowała zdjęcie satelitarne z Planet Labs PBC, które podobno pokazuje masowy cmentarz o wymiarach 45x25m. Szacuje się, że może tam zostać pochowanych co najmniej tysiąc mieszkańców Mariupola zabitych przez siły rosyjskie.

Według rady, w pobliżu wsi Wynohradne, na wschód od Mariupola, odkryto masowy grób.

Zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies zostały opublikowane na początku tego tygodnia, pokazując ponad 200 świeżo wykopanych grobów w mieście Manhush, na zachód od Mariupola.

Burmistrz Mariupola Vadim Boichenka powiedział, że rosyjscy żołnierze grzebią ukraińskich cywilów w masowych grobach, ukrywając zbrodnie wojenne.

Według V. Boichenko Rosjanie pochowali w pobliżu Mariupola setki cywilów.

Burmistrz powiedział, że „trupy zaczęły znikać z ulic miasta” i zarzucił Rosjanom „ukrywanie śladów zbrodni i wykorzystywanie do tego masowych grobów”.

Już prawie 3 miliony osób przyjechało do Polski z Ukrainy. uchodźcy

Ponad 2,9 mln osób przybyło do Polski z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. uchodźcy. Poinformowała o tym w sobotę polska Straż Graniczna, na której opiera się BBC.

Jednak w ostatnich tygodniach liczba odwiedzających Ukrainę gwałtownie spadła, a liczba odwiedzających Ukrainę wzrosła. Według straży granicznej w piątek granicę z Polską przekroczyło 17 700 osób, ale 23 800 osób uciekło z kraju na Ukrainę tego samego dnia. Łączna liczba osób, które wyjechały z Polski na Ukrainę od początku wojny, wynosi obecnie 825 800.

Według Macieya Duszczyka, profesora badań migracyjnych na Uniwersytecie Warszawskim, w kraju pozostało od 1,3 do 1,4 mln osób, które przybyły z Ukrainy do Polski.

Ukraina twierdzi, że od południa będzie próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola

Wicepremier Ukrainy Iryna Wierieszczuk zapowiedziała, że ​​od sobotniego południa (czasu lokalnego i litewskiego) podjęta zostanie próba ewakuacji ludności cywilnej spod płaszcza Mariupola.

„Dzisiaj ponownie spróbujemy ewakuować kobiety, dzieci i osoby starsze” – napisał Vereščuk na portalu społecznościowym Telegram. „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ewakuację rozpoczniemy około południa”.

Pięciu cywilów zginęło w ostrzale rosyjskiej artylerii we wschodniej Ukrainie

Dwie osoby zginęły w ogniu rosyjskiej artylerii we wschodnioukraińskim mieście Popasna, powiedział Serhiy Haidai, szef administracji obwodu Ługańskiego.

W tym czasie Pavlo Kyrylenka, szef administracji obwodu donieckiego, powiedział, że co najmniej trzech cywilów zginęło, a siedmiu innych zostało rannych w regionie w piątek w rosyjskim ogniu.

Haidai powiedział w sobotę w Telegramie, że rosyjska artyleria 12 razy wystrzeliła dzień wcześniej w dzielnicę mieszkalną w obwodzie ługańskim i że „większość strzałów trafiła do Popasny”.

„Oprócz tego, że w mieście od kilku tygodni toczą się bitwy uliczne, armia rosyjska nieustannie strzela do wysokich budynków mieszkalnych i prywatnych domów. Artyleria wroga… Nie wszyscy przeżyli” – napisał Haidai.

Dodał, że wyburzono także część domów mieszkalnych w Lysyčanske i Novodružeske.

Rosja: jeden członek załogi zginął, a 27 zginęło w wypadku w Moskwie

Moskwa poinformowała w piątek, że jeden członek załogi zginął, a 27 innych zginęło w wyniku zatonięcia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa w zeszłym tygodniu.

Jak dotąd rosyjscy urzędnicy twierdzili, że wszystkie moskiewskie załogi zostały ewakuowane na dawne statki.

Według Ukrainy, okręt zatonął 14 kwietnia po eksplozji i pożarze spowodowanym precyzyjnym uderzeniem rakietą. Rosja ze swojej strony twierdziła, że ​​katastrofa krążownika była spowodowana wybuchem amunicji w środku.

Po zatonięciu krążownika Moskwa rodzice marynarzy, którzy tam służyli, w tym poborowych, zaczęli pisać w mediach społecznościowych, że ich dzieci zaginęły, i domagali się odpowiedzi od władz.

„Podczas pożaru 13 kwietnia krążownik rakietowy w Moskwie został poważnie uszkodzony w wyniku eksplozji amunicji” – poinformowało Ministerstwo Obrony w oświadczeniu przekazanym przez rosyjskie agencje prasowe późnym piątkowym wieczorem.

„Jeden żołnierz zginął, a 27 innych członków załogi zaginęło”, napisano w raporcie, dodając, że „pozostałych 396 członków załogi” zostało ewakuowanych.

Pentagon wcześniej informował, że dwa ukraińskie pociski trafiły w krążownik, zanim zatonął.

„Ministerstwo Obrony Rosji zapewnia wszelkie niezbędne wsparcie i pomoc rodzinom i przyjaciołom osób zmarłych i zaginionych” – napisano w oświadczeniu ministerstwa.

Dodał, że „bezwzględna większość” poborowych chce kontynuować służbę na pokładzie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W ostatnich dniach krewni kilku marynarzy, którzy służyli na krążowniku, wyrazili w sieciach społecznościowych zaniepokojenie, że nie będą mogli znaleźć swoich dzieci.

Jeden z nich, Dmitrij Skrebec, napisał w mediach społecznościowych, że jego syn Jegor, poborowy, służył jako dowódca krążownika w Moskwie i znajduje się teraz na liście osób zaginionych podczas wojny.

„Poborowy, który nie musiał brać udziału w działaniach wojennych, znajdował się na liście osób zaginionych” – napisał w największym rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte.

Według D. Skrebeca, gdy próbował dowiedzieć się więcej o tragedii, kapitan rejsu i jego zastępca stali się niedostępni.

Poproszony o komentarz rzecznik prezydenta Władimira Putina powiedział we wtorek, że Kreml nie może ujawnić żadnych szczegółów.

„Cała komunikacja odbywa się tylko za pośrednictwem Ministerstwa Obrony” – powiedział Dmitrij Pieskow. „Wszystkie istotne informacje są publikowane przez Ministerstwo Obrony i nie jesteśmy upoważnieni do publikowania czegokolwiek tutaj”.

Niezależny portal informacyjny Medusa, który publikuje informacje w języku rosyjskim, podał wcześniej, że zginęło 37 członków załogi moskiewskiego krążownika, według źródła zbliżonego do kierownictwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Według portalu około 100 marynarzy zostało rannych, a dokładna liczba zaginionych osób nie jest znana.

W krążowniku było około 500 osób podczas ataku rakietowego na Ukrainę, powiedziała Medusa.

Doradca prezydenta Ukrainy: wojska rosyjskie próbują szturmować fabrykę Azowstal

Wojska rosyjskie próbują szturmować fabrykę Azovstal w Mariupolu i wznawiają tam naloty. O tym powiedział doradca prezydenta Ukrainy, cytowany przez Sky News.

Raport został ogłoszony pomimo czwartkowego nakazu prezydenta Rosji Władimira Putina o zakończeniu burzy i zablokowaniu elektrowni. „Zablokuj strefę przemysłową, aby żadne muchy nie odlatywały” – powiedział.

Zakład Azovstal to ostatni bastion wojsk ukraińskich w Mariupolu. Szacuje się, że oprócz żołnierzy przebywa tu również około 1000 cywilów.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.