Wizyta Simonasa Kairysa w Kijowie: Litwa i Polska aktywnie wspierają integrację Ukrainy z UE

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w Kazaniu nie będzie posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sobór Zofii, który dziś odwiedziliśmy, jest symbolem historii oraz majestatycznego i bogatego kulturowo państwa Ukrainy. absurdalność sytuacji, podczas gdy Rosja nadal przewodniczy Komitetowi Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego celem jest ochrona, a nie niszczenie. Jestem przekonany, że wspólnie z Ukrainą i Polską będziemy rozwijać współpracę w formacie Trójkąta Lubelskiego”, powiedział S. Kairys. Według ministra Litwa i Polska aktywnie wspierają integrację Ukrainy z Unią Europejską, a Ukraina jest już częścią Europy, broniąc naszych wartości bronią i krwią swoich obywateli”. bardzo ważne jest dla nas, ministrów kultury, mówienie o wojnie w przestrzeni informacyjnej. Musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby zablokować rosyjskie i białoruskie kanały telewizyjne w UE oraz zająć się innymi kwestiami w walce z dezinformacją” – powiedział litewski minister kultury.

Minister kultury Ukrainy zaznaczył, że Litwa i Polska są wielkimi przyjaciółmi Ukrainy, która jako pierwsza pospieszyła na ratunek, i że tylko konsolidacja wysiłków partnerów pozwoli przeciwstawić się agresorowi na wszystkich frontach.

W rozmowach trójstronnych omówiono powołanie wspólnej grupy roboczej ds. restauracji dziedzictwa kulturowego Ukrainy, konieczność sankcjonowania osób fizycznych i prawnych, które popierają agresję militarną Rosji na Ukrainę i kontynuują szerzenie dezinformacji o wojnie na Ukrainie, wsparcie finansowe dla obywateli ukraińskich nadawców, sprzętu telewizyjnego i radiowego, które pomogą w odbudowie infrastruktury telewizyjnej zniszczonej przez rosyjskie wojsko. Omówiono także realizację projektów kulturalnych wspierających ludność ukraińską, która czasowo osiedliła się na Litwie iw Polsce, w tym inicjatywy współpracy między artystami i pracownikami kultury, a także inne kwestie z tym związane.

Przypominamy, że wspólne wydarzenia i współpraca państw Trójkąta Lubelskiego zostały zaplanowane przed rosyjską inwazją na Ukrainę. To inicjatywa dyplomatyczna łącząca Ukrainę, Litwę i Polskę. W ramach tego formatu trzy kraje współpracują na polu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. 28 lutego Ministrowie Kultury Trójkąta Lubelskiego praktycznie podpisali deklarację intencji rozwoju szlaków kulturowych między Ukrainą a Polską.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.