Więcej Ukraińców wraca do Polski niż wyjeżdża

Dane z Polski pokazują w piątek, że liczba Ukraińców przyjeżdżających do Polski ponownie przekroczyła liczbę powracających – trend, który trwa od miesiąca, uległ zmianie.

Według polskich służb granicznych w ciągu kilku dni do Polski dociera średnio 3000 osób. więcej Ukraińców niż wyjeżdża. Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Ukraińcy uciekli do Polski, członka Unii Europejskiej. Czasami codziennie przychodziło 140 000 osób. z nich – powiedziała rzeczniczka straży granicznej Anna Michalska. Przedłużająca się wojna w końcu zwolniła, a więcej Ukraińców opuściło Polskę w połowie maja niż przed tym tygodniem.

Zmiana nastąpiła, gdy Rosja kontynuowała bombardowanie ukraińskich miast i niszczenie infrastruktury, w tym rafinerii w Krzemieńczuku, która pozostawiła tysiące bezrobotnych – powiedziała Natalia Panchenko, szefowa inicjatywy obywatelskiej Euromajdan Warszawa. „Z biegiem czasu nawet najbardziej abstynentne nerwy nie przetrwają” – powiedziała AFP. Panchenko powiedział, że nie jest pewien, dlaczego liczba przyjazdów ostatnio wzrosła.

Z biegiem czasu nawet najbardziej wstrzemięźliwe nerwy nie przetrwają.

Michalska powiedziała, że ​​jej zdaniem zmiana nie była tak duża, by była znacząca. Dodała, że ​​tylko dziewięć procent Ukraińców przybywających do Polski stwierdziło, że uciekli z wojny do domu.

27 500 Ukraińców wjechało do Polski w czwartek, 24 400 przekroczyło granicę w przeciwnym kierunku, podali straż graniczna. W środę przybyło 26 300 Ukraińców, a 23 500 wyjechało.

Zmianę zauważyli także ukraińscy pogranicznicy. Według nich 45 tys. ponad 25 000 osób opuściło w czwartek Ukrainę przez jej zachodnie granice. przybyli do Polski. 40 tys., 37 tys. przybyło na Ukrainę. byli obywatelami Ukrainy.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.