Wiceminister Kultury: Litwa jest gotowa pomóc w digitalizacji dziedzictwa kulturowego Ukrainy

W trójstronnym spotkaniu przedstawicieli Litwy, Polski i Ukrainy w formule „Trójkąta Lubelskiego” w Warszawie wzięli udział wiceminister kultury Rimantas Mikaitis oraz I Wicepremier RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego przedstawiono projekt digitalizacji ukraińskiego dziedzictwa kulturowego oraz odbyła się dyskusja na temat jego realizacji.

Anastasia Bondar, wiceminister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, poinformowała, że ​​242 obiekty ukraińskiego dziedzictwa kulturowego zostały zniszczone lub zniszczone w pierwszych dwóch miesiącach wojny w wyniku działań armii rosyjskiej. Wśród nich – 127 zabytków, 92 budowle sakralne, 28 zabytków, 20 muzeów, 19 teatrów i domów kultury, 13 bibliotek. Zwrócono również uwagę na potrzebę digitalizacji i inwentaryzacji ruchomych wartości dziedzictwa kulturowego przechowywanych w ukraińskich muzeach.

Pan Bondar wraz z Evgenem Tonkopriadovem, kierownikiem Departamentu Wsparcia i Koordynacji Technologii Informatycznych Ukraińskiej Polityki Kultury i Informacji, przedstawił projekt digitalizacji ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, który powinien następnie zostać wykorzystany do odtworzenia zniszczonych i uszkodzonych obiektów dziedzictwa kulturowego oraz zachowania cenne przedmioty przechowywane w ukraińskim dziedzictwie. muzea. Planowane jest utworzenie krajowej platformy do gromadzenia, generowania i przechowywania danych z zakresu dziedzictwa kulturowego.

W dyskusji z udziałem Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, poruszono praktyczne kwestie realizacji tego projektu.

„Litwa wraz z Polską jest gotowa udzielić niezbędnej pomocy finansowej, eksperckiej i innej dla projektu digitalizacji dziedzictwa kulturowego Ukrainy w formacie „Trójkąta Lubelskiego”, a także pośredniczyć w ewentualnym wsparciu Unii Europejskiej.” powiedział R. Mikaitis, wiceminister kultury.

Deklaracja Intencji o Trójstronnej Współpracy w Trójkącie Lubelskim, podpisana przez ministrów kultury Litwy, Polski i Ukrainy 28 lutego, zobowiązuje się do powstrzymania rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainie i ochrony jej dziedzictwa kulturowego i historycznego we współpracy z ekspertami.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.