Wiceminister i Komendant SBGS wizyta na granicy polsko-ukraińskiej i przekazanie wsparcia

Jak informuje SBGS, K. ​​Lančinskas i R. Liubajev omówią z przedstawicielami Ukrainy i Polski możliwość oddelegowania litewskiego oficera łącznikowego do stałej pracy na tej granicy.

Planowane jest również stworzenie mechanizmów wymiany informacji między Litwą a Ukrainą i Polską o sytuacji uchodźców, przepływach i potrzebach pomocy, omówienie transferu Ukraińców uciekających przed wojną na Litwę i możliwości ich tu pozostania.

Wiceminister i Komendant Straży Granicznej przekażą również służbie ukraińskiej Straży Granicznej wsparcie Litewskiej Straży Granicznej – 55 laptopów i tabletów, dodatkowe dyski twarde i laptopy do gromadzenia danych, 91 stacji łączności radiowej.

Cały ten sprzęt będzie używany przez ukraińskich urzędników na przejściach granicznych kraju z Polską i posłuży do przyspieszenia identyfikacji, rejestracji i wyjazdu uchodźców wojennych z Ukrainy.

Ponadto władze Litwy przekażą ukraińskim pogranicznikom 770 sztuk bluz męskich i damskich potrzebnych litewskim pogranicznikom.

Kreml najechał na Ukrainę w zeszłym tygodniu i rozpętał wojnę, która wywołała oburzenie i wściekłość na całym świecie.

Zachód odpowiedział ostrymi sankcjami wobec Rosji i różnymi formami wsparcia dla Ukrainy, a ewentualne członkostwo tego kraju we Wspólnocie stawało się coraz bardziej popularne.

Źródło: SNB

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.