Wiadomość z Polski do Pana Łukaszenki: rozważamy całkowite zamknięcie granicy

Zeskanowane zdjęcie

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller powiedział w środę, że Warszawa planuje w tym tygodniu całkowite zamknięcie granicy z Białorusią, po gwałtownej eskalacji kryzysu migracyjnego na granicy kraju, podały lokalne media.

„Wysyłamy informację do władz białoruskich, że jest to możliwe, jeśli nie zaprzestaną swoich działań” – powiedział Wirtualnej Polsce Mueller, dodając, że Mińsk nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

W ostatnich dniach wielu migrantów zostało uwięzionych na granicy polsko-białoruskiej, gdzie obawia się konfrontacji, ponieważ oba kraje rozmieszczają wojska. Sytuacja pogorszyła się od poniedziałku, kiedy kilkutysięczny tłum migrantów próbował wjechać na terytorium Polski na przejściu granicznym Kuźnica.

Krytycy na Zachodzie od miesięcy mówią, że białoruski autorytarny przywódca Alaksandr Łukaszenka wabi migrantów z Bliskiego Wschodu do swojego kraju, a następnie wysyła ich przez granicę do Unii Europejskiej w odwecie za unijne sankcje.

Polska poszła jeszcze dalej, twierdząc, że kryzys jest instruowany przez głównego zwolennika Łukaszenki, prezydenta Rosji Władimira Putina.

Białoruś oskarżała wówczas migrantów, że nie wpuszczają Polski za naruszenie międzynarodowych standardów.

Pan Mueller powiedział, że polski rząd będzie również naciskał, aby UE nałożyła sankcje na linie lotnicze przewożące migrantów na Białoruś. Według rzecznika rządu Warszawa zaproponuje tym firmom zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej UE.

Zapytany, czy Polska mogłaby rozpocząć konsultacje z sojusznikami z NATO w sprawie kryzysu, o których mowa w art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, Mueller powiedział, że takiego scenariusza również nie można wykluczyć. Według rzecznika rządu, nieformalne konsultacje z sojusznikami Sojuszu już trwają, ale „kolejnym krokiem byłoby sformalizowanie tego typu działań”.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.