Wdrożenie 5G na Litwie jest opóźnione z powodu nadmiarowych wymogów regulacyjnych

„Operatorzy zaczęliby wdrażać 5G, konsumenci zaczęliby z niego korzystać, posunęlibyśmy się do przodu zarówno w zakresie technologii, jak i użytkowania – a teraz widzimy tylko jedną korzyść: być może w przyszłości wdrożenie 5G będzie tańsze, ponieważ sprzęt jest tania i mogą być błędy technologiczne” – na portalu lrytas.lt. powiedział Mindaugas Ubartas, dyrektor litewskiego stowarzyszenia sektora technologii cyfrowych „Infobalt”.

Początkowo Litwa nie mogła zainstalować połączenia 5G ze względu na ograniczenia narzucone przez sąsiednie państwa – ale teraz, zdaniem szefa stowarzyszenia, nie komunikujemy się już ze sobą i z tego powodu aukcja musi zostać przesunięta o kilka miesięcy.

Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej twierdzą, że wdrożenie jest utrudnione przez wymogi regulacyjne, a także kwestie technologiczne.

„To rozczarowujące, że aukcje na Litwie opóźniają się o kilka lat z powodu różnych przeszkód biurokratycznych, aby narzucić operatorom trudne lub nierealistyczne wymagania. Te zbędne wymagania i dyskusje niezwiązane z 5G są czasochłonne i opóźniają aukcję.” mówi Andrius Šemeškevičius, menedżer ds. technologii w firmie telekomunikacyjnej Telia Lietuva.

Taki przykład w 2021r. latem jednym z warunków aukcji był wymóg zapewnienia prędkości 100 Mb/s nie tylko w środowiskach z wieloma użytkownikami (miastami), ale co najmniej 95%. gospodarstw domowych na Litwie.

– Wymóg zapewnienia przychodzącej prędkości łącza 100 Mb/s jest niemożliwy ze względu na prawa fizyki i ograniczenia możliwości technicznych urządzeń aktualnie oferowanych na rynku – tłumaczy specjalista.

A. Šemeškevičius podkreśla, że ​​taki wymóg wymagałby również nieproporcjonalnych inwestycji w nowe stacje bazowe w miejscach, w których według niego tak naprawdę nie będzie potrzeby zapewnienia prędkości 100 Mb/s na stałe ani teraz, ani za 10-15 lat .

Jej operatorzy nie mogli jej spełnić ze względu na obiektywne okoliczności – np. ograniczone możliwości budowy stacji telefonii komórkowej na obszarach chronionych, terenach gęsto zaludnionych itp.

Ostatecznie ten wymóg zgłoszony przez Ministerstwo Transportu został uchylony w warunkach aukcji. Jednak zdaniem operatorów wśród wymagań znalazła się kwestia niezwiązana z wdrożeniem technologii 5G: zlecenie Ministerstwa Transportu na wdrożenie obsługi usługi eSIM do 1 stycznia 2023 roku.

„Technologia eSIM to elektroniczny wariant karty SIM: wirtualna karta SIM wbudowana w sam telefon, bez konieczności jej wkładania lub wyjmowania, a zamiast tego oprogramowanie instaluje profil operatora. uzyskuje dostęp do wybranej przez siebie sieci”. – mówi Gintas Butėnas, CTO Bitė Lietuva.

G. Butėnas podsumowuje, że operatorzy nie są przeciwni technologii eSIM, ale łączenie jej z aukcją częstotliwości nie wydaje się logiczne – technologia nie jest powiązana z żadną konkretną częstotliwością. Zaznacza, że ​​przepis dotyczący wprowadzenia technologii eSIM na Litwie jest zawarty w ustawie o łączności elektronicznej, więc dodanie do aukcji określonej częstotliwości dodatkowego wymogu instalacji eSIM jest czasami duplikatem i nie ma bezpośredniego związku z aukcją.

„Telia” co do zasady wspiera rozwój eSIM, ale proponowane przez resort terminy, zakresy i rozwiązania technologiczne poważnie kwestionują kompetencje specjalistów od telekomunikacji, którzy doradzają tej instytucji – uważa A. Šemeškevičius.

Obowiązek wdrożenia technologii eSIM, która nie ma nic wspólnego z rozwojem 5G, po zakupie częstotliwości radiowych będzie oznaczać dodatkowe inwestycje dla operatorów, które docelowo mogą spaść na konsumentów.

Przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego niepokoi również zawarty w specyfikacjach aukcyjnych przez MON obowiązek dostarczenia wykazów urządzeń wykorzystywanych w sieci, ze wskazaniem ostatecznych beneficjentów, czyli np. udziałowców budowniczych.

Według A. Šemeškevičiusa wszystko to rodzi pytanie, kto i dlaczego przygotowuje takie warunki aukcji, które wymuszają ponowną ocenę ryzyk biznesowych związanych z inwestycjami 5G i rozwojem tej technologii na Litwie.

Pan Ubartas mówi, że również nie rozumie, jak mogło do tego dojść na kilka miesięcy przed aukcją, kiedy minęły co najmniej dwa lata, zanim złożono takie roszczenie.

„Poza tym nie wyobrażam sobie, jak można to zrobić”. W końcu, jeśli wyślesz list do Cisco, nikt po prostu na niego nie odpowie. Taka prośba nie powinna trafić do operatorów – powinna trafić do działu bezpieczeństwa lub gdzie indziej – mówi dyrektor Infobaltu.

Zapytany przez pana Ubartsa, kogo uzna za technicznie wystarczająco kompetentny do wyjaśnienia stanowiska Ministerstwa Transportu w sprawie częstotliwości tych niejednoznacznych wymagań dotyczących aukcji, zalecił skontaktowanie się z doradcą ministra transportu Dariuszem Stravinskasem. D. Stravinskas od dawna pracuje w ministerstwie: doradzał Roksowi Masiulisowi, Jaroslavsowi Narkevičisowi, a teraz jest doradcą Mariusa Skuodisa. Nie zgodził się jednak na komentarz i polecił skontaktować się z Gabrielą Vasiliauskaitė, doradcą Ministra Transportu.

Pełnomocnik resortu na pytanie, na jakiej podstawie w 2021 r. warunki aukcji częstotliwości 700 MHz zawierały wymóg, aby dostawcy łączności 5G zapewnili, że szerokopasmowy dostęp do 100 Mb/s w sieci n nie udzielił odpowiedzi. Odpowiedzią było, że obecnie nie ma takiego wymogu.

Według przedstawiciela ministerstwa, wymóg zapewnienia przez dostawców łączności 5G wsparcia dla technologii eSIM w ciągu jednego roku, mimo że nie ma ona bezpośredniego połączenia z pasmem częstotliwości, został uwzględniony po zainicjowaniu przez Urząd Regulacji Łączności (RRT) zmian w aukcji. warunki. Następnie w trakcie konsultacji społecznych Ministerstwo zaproponowało uwzględnienie wymogu eSIM, biorąc pod uwagę przeprowadzone przez RRT badanie promocji wdrożenia eSIM na Litwie, w którym jako jedno z działań proponuje się powiązanie gwarancja działania eSIM przy wykorzystaniu ograniczonych zasobów państwowych.

Resort nie widzi przeszkód w rozwoju sieci 5G, ponieważ w kraju działają już komercyjne usługi 5G. Jednak, jak wskazuje portal lrytas.lt, komercyjne usługi 5G są świadczone przez jednego operatora i są świadczone na częstotliwościach przeznaczonych do komunikacji 4G i nie gwarantują wszystkich standardów komunikacji 5G.

Kopiowanie tekstu tej wiadomości jest zabronione bez pisemnej zgody ELTA.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *