Warszawa wezwała ambasadora Francji w sprawie wystąpienia Macrona w sprawie polskiego premiera

Komentarz Macrona pojawił się po tym, jak polski premier Mateusz Morawiecki skrytykował go za negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Wywiady z prezydentem Francji [laikraščiui] „Minister spraw zagranicznych Le Parisien Zbigniew Rau postanowił zaprosić ambasadora Francji” – powiedział na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rzecznik polskiego rządu Peter Muller nazwał wówczas uwagi Macrona „niezrozumiałymi” i nazwał je „emocjami politycznymi” przed francuskimi wyborami prezydenckimi, których pierwsza tura miałaby się odbyć w niedzielę.

„To proste kłamstwo mówić o polskim premierze w kontekście antysemityzmu. „To nie ma nic wspólnego z faktami” – powiedział dziennikarzom Muller.

Wypowiedź Macrona na temat premiera Morwieckiego pojawiła się w wywiadzie opublikowanym w czwartek w Le Parisien.

Morawieckis wcześniej krytykował Macrona za rozmowy z Putinem.

„Ile razy negocjowałeś z Putinem i co dostałeś?”

„Nie kłócimy się, nie negocjujemy z przestępcami. „Z przestępcami trzeba walczyć” – powiedział.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Czy negocjowałbyś z Hitlerem, Stalinem, Paulem Potem?”, dodał Morawieckis.

W środę Macron powiedział TF1, że komentarze polskiego lidera były „bezpodstawne i oburzające”.

Według prezydenta Morawieckis należy do „partii skrajnie prawicowej” i „wspiera” swoją rywalkę Marine Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji w tym miesiącu.

„Biorę pełną odpowiedzialność za kilka lat rozmów z prezydentem Rosji w imieniu Francji, aby uniknąć wojny i stworzyć nową architekturę europejskiego pokoju” – powiedział Macron.

„Robię to od początku mojej kadencji” – dodał. – Nigdy nie byłem naiwny, w przeciwieństwie do innych. Nigdy się nie dzieliłem, w przeciwieństwie do innych”.

Wydaje się, że ostatnia odpowiedź Macrona miała na celu bliskie związki Le Pen z Rosją. Prezydent wielokrotnie wskazywał, że ten ekstremistyczny polityk zaciągnął kredyt w rosyjskim banku, który jego partia w Zgromadzeniu Narodowym (RN) nadal spłaca.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.