Warszawa: Do Polski przyjechało ponad 100 000 osób. uchodźcy z Ukrainy

„Od początku działań wojennych na Ukrainie do Polski przybyło 100 tysięcy osób” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker dziennikarzom w przygranicznej wsi Medykia na południowym wschodzie, we wsi przygranicznej na południowym wschodzie.

Według polskiego radia publicznego większość uchodźców to kobiety i dzieci.

W tym czasie Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział, że liczba osób uciekających z Ukrainy zbliża się do 120 000.

„Do tej pory granice międzynarodowe przekroczyło prawie 116 000. Ta liczba rośnie, zmienia się z każdą minutą” – powiedziała Shabia Mantoo, rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Agencja przewiduje, że w przypadku dalszego pogarszania się sytuacji około 4 mln osób opuści Ukrainę. ludzie.

Dziesiątki tysięcy ludzi musiało czekać ponad godzinę na mrozie, aby opuścić swój kraj, a kolumny samochodów ciągnęły się przez kilka kilometrów do przejścia granicznego Medika, około 85 km od zachodniego miasta Lwowa.

Polska jest domem dla największej społeczności ukraińskiej w regionie – około 1 miliona. ludzie. Według polskich władz osoby chcące przekroczyć granicę muszą czekać od 6 do 12 godzin.

Uchodźcami są głównie kobiety i dzieci, a mężczyźni w wieku poborowym (18-60 lat) nie mogą opuścić swojego kraju po ogólnej mobilizacji na Ukrainie, ogłoszonej w czwartek przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po inwazji Rosji.

Zdaniem Szefernakera kierowcy autobusów nie są zwalniani z Ukrainy z powodu mobilizacji.

Piotr Zakielarz, rzecznik polskiej straży granicznej, powiedział, że większość uchodźców przybyła pieszo iz góry zgodziła się pozostać w Polsce. W większości przypadków na granicy spotykali ich członkowie rodziny, znajomi lub pracodawcy.

Krzysztof Stanowski, rzecznik gminy miasta Lublin, powiedział w piątek polskiemu radiu, że lokalne władze przygotowują się na falę ukraińskich uchodźców. Dodał, że początkowo akademiki i hotele w mieście mogły pomieścić nawet 15 000 osób. ludzie.

Zabronione jest publikowanie, cytowanie lub w inny sposób powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i Internecie bez pisemnej zgody UAB BNS.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.