W weekend odbędzie się test izolowanego działania Royal Power System


Stanowisko : 2022-06-21 13:56

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Rosja przeprowadzi w poniedziałek izolowany test funkcjonalny brytyjskiego systemu elektroenergetycznego, informuje litgrid, litewski operator systemu przesyłowego.

Według Litgrid test nie będzie miał w tej chwili istotnego wpływu na zaopatrzenie Litwy w energię elektryczną, będzie koordynował swoje działania z sąsiednimi operatorami.

W związku z synchronizacją krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej zarówno operator systemu przesyłowego krajów bałtyckich, jak i operator kaliningradzki muszą przeprowadzić szereg prac przygotowawczych i testów w celu przygotowania swoich systemów do przyszłych zmian. Po odłączeniu krajów bałtyckich od systemu IPS/UPS kaliningradzki system elektroenergetyczny będzie działał w trybie wyspowym – powiedział Donatas Matelionis, dyrektor departamentu zarządzania systemem Litgrid.

Według D. Matelionisa, dopóki kraje bałtyckie nie oddzielą się od rosyjskiego systemu IPS/UPS i nie przyłączą się do kontynentalnej sieci europejskiej, w Królestwie może nastąpić więcej prób odosobnionej pracy.

Do tej pory król przeprowadził trzy pojedyncze próby pracy: w 2019 r. trwały 72 godziny, w 2020 r., a w 2021 r. po 8 godzin.

We wrześniu Litwa również planuje przeprowadzić test samotnej pracy. W tym czasie system elektryczny kraju zostanie po raz pierwszy tymczasowo odłączony od obszaru synchronicznego IPS/UPS, a cała energia elektryczna zużywana w kraju będzie dostępna i wytwarzana lub dostarczana przez połączenia prądu stałego.

W grudniu ubiegłego roku Litgrid i polski operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego PSE przeprowadzili test, podczas którego część litewskiego systemu po raz pierwszy zadziałała w historii synchronizacji z systemem polskim, a także ze strefą synchroniczną Europy kontynentalnej.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.